آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78632
تاریخ انتشار : 22 تیر 1394 14:27
تعداد بازدید : 1497

فناوری هایی که شاید در آینده بخشی از گوشی هوشمند باشد

معمولا از گوشی های هوشمند به عنوان دوربین، دستگاهی برای یافتن آدرس ، ارسال پیام، وبگردی، ارتباط در شبکه های اجتماعی و به عنوان تلفن استفاده می کنیم. اما به نظر می رسد ابزاری که ما این روزها از آن به عنوان گوشی موبایل استفاده می کنیم، در آینده فقط یک دستگاه سنگین و بی مصرف باشد.

فناوران- همانطور که فناوری های مختلف در حال پیشرفت است، بدون شک فناوری های مرتبط با تلفن های همراه نیز با تغییر و تحول همراه خواهد شد و ویژگی هایی به آن اضافه می شود تا شکل و شمایل و کاربردی که امروز دارد، خیلی پیشرفته تر باشد.

طیف سنج

طیف سنج ابزاری است که در تحقیقات بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس آن می توان خواص نور در رابطه با تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی جسم را مورد بررسی قرار دهد.
طیف سنج ابزار بزرگی است که حمل آن هم آسان نیست، اما کمپانی Consumer Physics یک طیف سنج دستی با نام Scio ساخته که بسیار کوچک است همچنین دانشمندان MIT طیف سنجی توسعه داده اند که بتوان آن را داخل دوربین گوشی های هوشمند تعبیه کرد.  به این ترتیب با استفاده از گوشی های هوشمند می توان به سادگی شرایط و بیماری های پوستی را تشخیص داد، علایم حیاتی افراد را بررسی کرد یا وجود آلاینده های محیطی را تشخیص داد. بر این اساس کاربران می توانند داخل غذا یا داروی خود مواردی را که ممکن است برای شان مشکل ساز شود تشخیص دهند.

مکان یاب دقیق

فناوری مکان یابی هم اکنون به شکل گسترده ای مورد استفاده کاربران گوشی های هوشمند قرار می گیرد. رانندگان معمولا برای مسیریابی از نقشه های گوگل یا Uber استفاده می کنند یا برای یافتن مثلا نزدیک ترین رستوران یا کافه از گوشی های هوشمندشان بهره می برند. اما برنامه منطقه جغرافیایی توسط مهندسان دانشگاه تکزاس در آستین این امکان را فراهم می کند که موقعیت دقیق را حتی در حد سانتی متر با استفاده از سنسورهای آنتن روی گوشی های هوشمند پیدا کرد.
سیستم دقیق جی پی اس معمولا به سخت افزار گران و نوع گوشی های هوشمند بستگی دارد.
بر این اساس با تعبیه GPS دقیق روی گوشی های هوشمند می توان از فناوری دقیق واقعیت مجازی بهره برد.
همچنین چنین سرویسی می تواند به جلوگیری از تصادفات هم کمک کند.

حسگرهای گاز

حسگرهای بی سیم ارزان جدیدی که توسط شیمی دانان در MIT توسعه داده شده اند، قادرند گاز آمونیک، پراکسید هیدروژن، سیکلوهگزانون و دیگر گازهای خطرناک را تشخیص دهند و می توان توسط گوشی های هوشمند این موضوع را تشخیص داد.
حسگرها بسیار قابل توجه و مهم هستند زیرا نیاز به اتصال ندارند و فناوری مورد نیاز برای این حسگرها در گوشی های هوشمند موجود است.
شاید یکی از مهم ترین کاربردهایی که این حسگرها دارند برای تشخیص زود هنگام آلاینده های محیطی یا وجود گازهای سمی باشد که به شدت خطرناک هستند و ممکن است جان افراد را به خطر بیندازند.
از سوی دیگر از این حسگرها می توان برای تشخیص میزان تازگی غذا استفاده کرد و در صورت فاسد بودن مواد غذایی به سرعت مطلع شده و از خوردن آن اجتناب کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :