آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78681
تاریخ انتشار : 23 تیر 1394 12:2
تعداد بازدید : 1513

اعتراض یک تولیدکننده به فهرست کالاهای مشابه ساخت داخل

واردات لپ‎تاپ و کامپیوتر بدون کیس برای دولتی ها ممنوع نشد

حدود 10 روز پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش‏نویس فهرست ۲۱۷ قلم کالای مشمول ممنوعیت خرید خارجی توسط دستگاه های دولتی را منتشر کرد که با تصویب این فهرست، دستگاه‏های دولتی موظف می‎شوند نیازهای خود را از تولیدات داخلی تامین کنند.

اما با توجه به اینکه برخی از کالاهایی که هم اکنون در داخل کشور تولید می شود، در فهرست کالاهای مشابه ساخت قرار نگرفته است، یکی از تولیدکنندگان به فهرست اعتراض کرده و خواهان تجدید نظر در آن شده‏اند. از جمله تنها تولیدکننده لپ تاپ و کامپیوترهای بدون کیس که طی نامه های متعدد از وزارتخانه درخواست کرده بود تا کالاهایی تولیدی آنها هم در فهرست کالاهای ممنوعه خرید از سوی دستگاه‎های دولتی قرار گیرد، اما به این درخواست ها بی توجهی شده است. در حالی که قرار بود امسال در فهرست جدید، این درخواست‏ لحاظ شود که در نهایت این اقدام صورت نگرفت.

 خرید کالاهای خارجی در اولویت سازمان‎ها
حسین مقدم عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در نشستی خبری در خصوص اعتراض به فهرست کالاهای دارای مشابه ساخت داخل که از سوی وزارت صنعت اعلام شده، گفت: وزارت صنعت به برخی درخواست ها بی‎توجهی کرد. 
وی با انتقاد از فهرست ۱۲۷ گانه ای که به تازگی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از تولیدات داخلی به دولت ارسال شده است، افزود: برخی از کالاهایی که هم اکنون در داخل کشور تولید می شود، در این فهرست قرار نگرفته است و همین امر، سبب شده تا برخی وزارتخانه ها نیز بدون توجه به تولیدات داخلی که در مورد یک کالا وجود دارد، درخواست سفارش خرید کالا حتی از چین را می دهند.

 رد ممنوعیت واردات لپ تاپ
عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت سال گذشته فهرست دیگری از کالاهایی را به دولت اعلام کرد که بر مبنای آن، وزارتخانه ها از خرید این کالاها منع شدند و این کار غیرقانونی بود، در حالی که تنها تولیدکننده لپ تاپ و کامپیوترهای بدون کیس هم طی نامه های متعدد از وزارتخانه درخواست کرده بود تا کالاهایی تولیدی ایشان هم در فهرست کالاهای ممنوعه خرید از سوی دستگاه‎های دولتی قرار گیرد، که به این درخواست توجهی نشد. وی تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی تولید لوازم الکترونیکی در کشور است در حالی که
می تواند با صدور بخشنامه های حمایتی، از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده و ترتیبی فراهم کند تا تولیدکنندگان که البته تولید رقابتی هم دارند، روی پای خود بایستند و جنس خارجی راه به کشور نیابد، اما این اتفاق کمتر رخ می دهد. مقدم  همچنین گفت: در صنعت، تولید زمانی خوب است که توجیه اقتصادی داشته باشد. هیچ صنعتی در دنیا، از صفر تا صد کالا را خود تولید نمی کند، چراکه صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین اگر قسمتی از تولیدات صرفه ندارد، نباید اجازه داد که قیمت تمام شده به بهانه تولید داخلی کردن همه قطعات، بالا رود و قدرت رقابت از تولیدکننده گرفته شود.

 وجود آمار تولید در وزارت صنعت
وی اظهار داشت: در این میان، وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تولید تولیدکنندگان را به شدت کنترل می‏کند و اگر یک تولیدکننده یک ماه آمار تولید خود را به وزارت صنعت، ارایه نکند، حتما این وزارتخانه پیگیری می کند، بنابراین در جریان تمام امور هست و این وزارتخانه به خوبی می داند که از هر کالایی چه میزان تولید می‎شود، بنابراین باید ترتیبی اتخاذ کند که از واردات همین کالاها جلوگیری شود. مقدم، مشکل دیگر صنایع کشور را قاچاق دانست و گفت: مسیر سبز گمرک که به تازگی راه اندازی شده است، سدی برای مبارزه با قاچاق است، چراکه کالا روانه بازار می شود و بعد از آن ارزیابی گمرکی آن صورت می گیرد، در حالیکه با توجه به معضل بزرگ کارت‎های بازرگانی که میان دلالان دست به دست می شوند، این موضوع بر قاچاق افزوده است. وی خواستار اصلاح در برخی ردیف های تعرفه‎ای و دقت نظر بیشتر ماموران گمرک در کم اظهاری و بیش اظهاری کالاهای وارداتی شد و گفت: گاه ارزش کالا به یک پنجم ارزش واقعی در گمرکات اظهار می شود در حالی که متاسفانه همین کم اظهاری برای تولید داخلی مشکل ساز شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :