آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78761
تاریخ انتشار : 23 تیر 1394 22:44
تعداد بازدید : 1370

راهکار متخصصان MIT برای کاهش برق مصرفی سرور

متخصصان موسسه فناوری ماساچوست MIT راهکار جدیدی برای کاهش هزینه و برق مصرفی ابرکامپیوتر و سرورها ابداع کرده اند.

فناوران- RAM یا حافظه با دسترسی تصادفی، بخشی از کامپیوترهاست که وظیفه ذخیره سازی داده ای که در حال کار کردن روی آن است را دارد. یک پردازنده می تواند داده ها را از ده ها هزار بار سریع تر از هارد دیسک کامپیوترتان بازیابی کند. اما در عصر «کلان داده » رشته های اطلاعاتی آنقدر عظیمند که انتقال آنها در RAM یک کامپیوتر واقعا میسر نیست. این داده ها می تواند یک ژنوم انسان باشد که حدود 40 تا 100 کامپیوتر معمولی برای ذخیره سازی نیاز دارد. به همین دلیل است که ابرکامپیوترها ساخته شده اند.
سرورها، ابرکامپیوترها و سیستم های غول پیکر دیگر نیاز به یک RAM پرسرعت دارند تا مواردی که در حال اجراست را بازیابی می کنند ولی این حافظه معمولا بسیار گران قیمت است. از همین رو، شرکت هایی که در زمینه جمع آوری و تحلیل داده فعالیت می کنند، در تجهیزات خود محدودیت هایی را قائل می شوند و در نتیجه سرورها و ابرکامپیوترهای شان از لحاظ عملکرد خطوط قرمزی دارند.
در همین راستا تعدادی از محققان دانشگاه MIT ادعا می کنند که برای حل این مشکل، راهکاری تا حدودی منطقی و مقرون به صرفه کشف کرده اند. این محققان شبکه ای از سرورها ایجاده کرده اند و در آن از حافظه های فلش کندتر و البته ارزان تر به جای حافظه های RAM پرسرعت استفاده کرده اند.
آنها در این روش، به جای اینکه تمامی دستورات و بازیابی اطلاعات را به پردازنده بسپارند، حافظه های فلش برخی از داده ها را پیش پردازش می کنند. البته با این روش سرعت کمی پایین می آید، اما در انجام کارهای سنگین، روشی منطقی و مقرون به صرفه به شمار می آید. 
در یکی از آزمایش های این محققان، ۲۰ سرور با استفاده از ۲۰ ترابایت حافظه فلش، عملکردی برابر با ۴۰ سرور دارای ۱۰ ترابایت حافظه رم پرسرعت داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :