آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78988
تاریخ انتشار : 29 تیر 1394 12:23
تعداد بازدید : 1182

7 راهکار سندیکای تولیدکنندگان رایانه برای توسعه ICT کشور پس از رفع تحریم‌ها

شنتیایی: به جای کالا، دانش فنی به کشور وارد کنیم

نایب رییس سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات با تاکید بر اینکه نباید با برداشته شدن تحریم‏ها، ایران به کشوری صرفا وارداتی تبدیل شود، گفت: ضروری است دولتمردان ما برای دوران پس از تحریم تدابیری اتخاذ کنند تا بجای واردات کالا به کشور، همانند چین و تایوان و کره جنوبی دانش فنی را وارد کنند.

فناوران- مسعود شنتیایی در خصوص برداشته شدن تحریم‏ها و تاثیر آن بر صنعت فناوری اطلاعات کشور گفت: مسایل و مشکلات حوزه فناوری اطلاعات تنها مربوط به تحریم‎ها نیست، بلکه بیش از 60 درصد آن به سومدیریت‏ها، قوانین و مقررات دست و پاگیر و موانع اقتصادی برمی‏گردد.
وی افزود: اکنون باید از جو ناشی از حذف تحریم‏ها استفاده کرد و بخش عمده‏ای از مشکلات را حل کرد. 
شنتیایی اضافه کرد: قطعا اگر تدابیر درستی برای دوران پساتحریم اتخاذ نشود و به همین شیوه مشکلات و فعالیت‏ها ادامه پیدا کند، تنها تولید‎کنندگان خارجی را خوشحال کرده‏ایم و بجای رفاه در کشور باعث رفاه دیگر کشورها خواهیم شد.

 مشکلات بی‎شمار صنف IT
نایب رییس سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات در مورد مشکلاتی که اکنون فعالان صنف IT با آن دست و پنجه نرم می‎کنند و برای رشد و توسعه این صنعت باید به آن توجه شود، گفت: نبود ثبات اقتصادی و نوسانات ناشی از تصمیم گیری مقطعی مدیران باعث شده تا صاحبان کسب و کار در این حوزه نتوانند برای خود برنامه میان مدیت و بلند مدت ترسیم کنند.
شنتیایی افزود: نبود برنامه و هماهنگی در تولید نرم‏افزار و سخت‏افزار، وجود درآمدهای نفتی که به دلیل برخی سیاست‏های نفوذی باعث تمرکز در برخی قسمت‎های خاص می‎شود و در عین حال نبود نظم و استاندارد و وجود قاچاق در مقیاس وسیع،  مشکلات زیادی برای فعالان صنف فناوری اطلاعات ایجاد کرده است.
وی تصریح کرد: طبق آمار رسمی معادل کالاهایی که به صورت رسمی وارد بازار کشور می‏شود، کالا به صورت قاچاق هم وارد می‏شود که این موضوع شرایط فعالیت را برای شرکت‎هایی که به صورت قانونی فعالیت می‎کنند، سخت کرده است.
به گفته شنتیایی بخشنامه‎های مکرر، پرداخت عوارض و مالیات، پولشویی، نبود سیستم آماری و کنترلی بر اجرای قوانین و مقررات از مشکلاتی است که دولت باید همزمان با برداشته شدن تحریم ها به رفع آنها نیز اقدام کند.
وی همچنین افزود: نبود پایش باعث شده انحرافاتی که در اجرای قوانین پیش می‏آید، قابل شناسایی نباشد.
شنتیایی با بیان اینکه در کشور امکان تولید کالا و تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود دارد، گفت: دولتمردان باید به زیرساخت‎ها و سرمایه‎گذاری برای تولید کالا اهمیت زیادی قایل شوند و با توجه به بازار 80 میلیونی داخلی و بازار 400 میلیونی همسایگان کشور، برای افزایش تولید برنامه‎های بلندمدت و قابل اجرا تعریف کند. 
وی افزود: البته این برنامه‏ها نباید در حد شعار باشد زیرا این چنین کار به جایی نخواهیم برد.

 7 راهکار برای توسعه صنعت ICT 
شنتیایی با بیان اینکه در دوران پساتحریم با استفاده از فرصت‎های موجود میتوان تاحدی جبران عقب‎ماندگی در حوزه فناوریاطلاعات را کرد، گفت: این امر چند شرط مهم دارد که با رعایت آن می‏توان سطح فناوری اطلاعات و ارتباطات را در کشور ارتقا بخشید.
وی افزود: نخست آنکه باید از علاقمندی تولیدکنندگان برای حضور در بازار کشور جهت آموزش جوانان استفاده کرد و بجای کالا، دانش فنی را به کشورمان وارد کنیم.
وی اضافه کرد: با برداشته شدن تحریم‎ها درهای کشورهای غربی به سمت ما باز می‎شود به خصوص آمریکا که قطب فناوری اطلاعات و ارتباطات است و باید از دانش تکنولوژی آنها بهره برد. او تصریح کرد: آمریکا مبدا اولیه تکنولوژی‎های ICT به کشورهای چین، تایوان و کره جنوبی بوده است و در قراردادها قید می شده که باید بخشی از کالا در این کشورها تولید شود که این امر منجر به انتقال تکنولوژی به آنها شده است. وی با تاکید بر اینکه باید از واردات صرف به کشور جلوگیری کرد، گفت: اکنون بسیاری از کمپانی‎های بزرگ دنیا محصولات خود را در کشورهای شرق آسیا تولید می‎کنند که این امر هم اشتغالزایی و هم ارزش افزوده به همراه دارد.

 برندسازی کنیم
نایب رییس سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات دومین راهکار توسعه فناوری اطلاعات را برندسازی و سوق دادن فعالیت های غیر مجاز به فعالیت های قانونی دانست و گفت: باید شرایط رقابتی سالم بین فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات به وجود آید.
وی همچنین راهکار دیگر را سپردن امور به تشکل‎های خصوصی عنوان کرد و گفت: باید با مدیرانی که بی‎طرفی را بین تشکل‎ها رعایت نمی‎کنند و تصمیم‎های سلیقه‎ای می‎گیرند، برخورد شود.
وی افزود: راهکار چهارم الکترونیکی کردن مجوزهای مربوط به فعالیت اقتصادی شرکت‎هاست. هرچند اکنون برخی مجوزها را الکترونیکی کرده‎ایم اما به دلیل پیچیدگی زیاد نتیجه مطلوب را نگرفته‎ایم.
وی اضافه کرد: راهکار بعدی که تمام صنوف را شامل می‏شود، تلاش برای کاهش تعطیلات سالانه است که 50 درصد از اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار می‏دهد.
شنتیایی گفت: حمایت از تولید محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه سخت افزار و نرم افزار باید به گونه‏ای باشد که تولیدکنندگان بتوانند محصولات خود را به کشورهای همسایه صادر کنند. وی آخرین راهکار را بحث استاندارد محصولات وارداتی و تولیدی عنوان کرد و گفت: برای واردات و صادرات کالا باید مقوله استاندارد رعایت شود و از ورود کالاهای بی کیفیت به کشور جلوگیری کرد.

 هیجانی نشویم
شنتیایی هیجانی شدن در دوران پساتحریم را اشتباه بزرگی دانست و گفت: باید در این دوران عاقلانه رفتار کرد و شرکت‏های بزرگ تولید کننده را وادار به سرمایه‏گذاری در ایران کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :