آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78991
تاریخ انتشار : 29 تیر 1394 12:31
تعداد بازدید : 824

میزان واریزی اپراتورها به خزانه اعلام شد

در سال های گذشته مدیران عامل اپراتورهای مختلف تلفن همراه بارها از واریز حدود نیمی از درآمدهای خود به حساب خزانه دولت خبر داده اند.

ایسنا- سالانه بخشی از بودجه کشور از طریق درآمدهای مخابرات و اپراتورهای تلفن همراه برای دولت تامین می شود و براساس آنچه در پروانه اپراتورها آمده، اپراتورهای فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باید سالانه مبالغی را به عنوان حق السهم دولت از درآمدهای خود بپردازند که این مبالغ برای اپراتورهای تلفن همراه، هزینه های نامبرینگ، خدمات اجباری عمومی (USO)، حق فرکانس شبکه موبایل، حق فرکانس شبکه های رادیوئی و 1/28 درصد از درآمد حاصل از سرویس ها و خدمات ارایه شده در حوزه ICT  را شامل می شود.
بر همین اساس، اپراتور اول ارتباطی کشور یا همراه اول بنا بر اعلام مدیر عاملش در سال گذشته بیش از 3932 میلیارد تومان به دولت پرداخت کرده که این رقم نسبت به سال 88 (سال واگذاری به بخش خصوصی) رشدی 172 درصدی را نشان می دهد.
مدیرعامل ایرانسل هم سال گذشته اظهار کرد: طی هشت سال گذشته 17میلیارد و 300 هزار تومان درآمدزایی برای دولت داشته ایم که از این میان 11 میلیارد و 200 هزار تومان به طور مستقیم پرداخت شده است و به عبارت دیگر می توان گفت سالانه بیش از 2.2 هزار میلیارد تومان پرداختی مستقیم ما به دولت بوده است.ایرانسل در سال 92 هم اینگونه اعلام کرد که با پرداخت حق السهم سال هفتم قراردادی از سوی ایرانسل به دولت، مجموع درآمد مستقیم و غیرمستقیم دولت از محل این پروژه ملی به 126 هزار و 352 میلیون ریال رسیده و بدین ترتیب این شرکت تمام مبلغ تسهیم درآمد تضمین شده برای سال هفتم 
قراردادی خود را پیش از موعد مقرر در ماه جاری به خزانه دولت واریز کرده است.
در نهایت موضوع واریزی های اپراتورهای تلفن همراه به حساب دولت موضوعی است که در سال های گذشته در مواردی موجب انتقاداتی شده اما با توجه به درآمدزایی مناسب این حوزه تاکنون حتی با احتساب چنین مبالغی این رقم ها برای اپراتورها قابل پرداخت به شمار می رود با این وجود مدیرعامل ایرانسل چندی پیش در نشست مشترک مدیران عامل سه اپراتور تلفن همراه کشور با مسوولان سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اظهارکرد: در حوزه موبایل پرداختی ها به دولت استثنایی است و به طور متوسط اپراتور 50 درصد از کل درآمدهای خود را به دولت برمی گرداند.
وی همچنین با بیان اینکه سیاست دولت کاهش یا تثبیت تعرفه های بخش موبایل است، گفته بود: در کنار این موضوع ظهورOTTها، کاهش قابل ملاحظه درآمد اپراتور از محل مکالمه یا پیامک را رقم زده و از این رو باید آرام آرام فکری به حال عدم وصول درآمدها و کاهش مدت زمان برگشت سرمایه شود.
اگر مجموع درآمد 10 سال گذشته ایرانسل با رقم 5.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این اپراتور مقایسه شود، نشان می دهد بخش قابل توجهی از درآمدها تبدیل به سرمایه گذاری می شود.
چندی پیش نیز در یک برنامه تلویزیونی که با حضور نمایندگانی از مجلس، اپراتورهای تلفن همراه، شورای عالی فضای مجازی و سازمان تنظیم مقررات پخش شد نیز در این خصوص انتقادات متعددی مطرح شده و اینگونه اعلام شد که با کاهش مبالغ دریافتی دولت می توان راهکاری جهت کاهش تعرفه موبایل ارایه کرد. لطف الله سبوحی، قایم مقام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، در این برنامه با اشاره به درآمدها و هزینه های متعددی که از اپراتورها گرفته می شود، اظهار کرد: گاهی از تعرفه های بالای موبایل گلایه می شود و این طور عنوان می شود که اگر ما 30 درصد درآمد را از اپراتورها نگیریم، تعرفه ها پایین تر می آید اما در این میان باید این نکته را مورد توجه قرار داد که آیا تمام مردم از ارتباطات به یک اندازه استفاده می کنند؟
وی همچنین متذکر شد: ما این ارقام را دریافت می کنیم و از سوی دیگر آن ها را در توسعه زیرساخت های عقب مانده به کار می گیریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :