آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79008
تاریخ انتشار : 29 تیر 1394 13:17
تعداد بازدید : 992

رییس اتاق بازرگانی تهران:

هزینه مبادلات تجاری با لغو تحریم ها ۲۵ میلیارد دلار کاهش می یابد

رییس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که براساس برآورد اتاق بازرگانی تهران؛ لغو تحریم ها سالانه ۲۵ تا ۳۰ درصد از هزینه های تجاری کشور می کاهد به طوری که با در نظر گرفتن مبادلات ۱۰۰ میلیارد دلاری، سالانه ۲۵ میلیارد دلار از این هزینه ها کاسته می شود.

تسنیم- مسعود خوانساری با تاکید بر اینکه لغو تحریم ها به تنهایی تمام مشکلات اقتصادی کشور را حل نمی کند، افزود: تحریم ها علیه ایران تاثیراتی زیادی روی مبادلات تجاری و برقراری ارتباط با شرکت های خارجی ایجاد کرده بود که بعد از لغو تحریم ها این مانع بزرگ برطرف خواهد شد.  رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: گشایش در حمل و نقل، باز کردن ال سی و کاهش واسطه ها در مبادلات تجاری به طور قطع تاثیرات مشخصی در کاهش هزینه های مبادلات تجاری ایران دارد. خوانساری گفت: در 10 سال گذشته از تکنولوژی های روز دنیا استفاده نشده است که این امر در کاهش بهره وری تولیدات کشور تاثیرگذار بوده است در حالی که بعد از رفع تحریم ها می توانیم از تکنولوژی های روز دنیا استفاده کنیم.
وی افزود: هرچند نیروی انسانی توانمندی در کشور وجود دارد، تحریم هایی که علیه ایران وجود داشته، باعث شده است نتوانیم مدیریت تکنولوژی را نیز در کشور ارتقاء دهیم که بعد از لغو تحریم ها باید به این مساله توجه شود.
به گفته او درصورتی که تحریم ها به طور کامل برداشته شود، کماکان مشکلات پا برجاست زیرا زیرساخت های اقتصادی ما معیوب است. وی با بیان اینکه تغییرات زیاد نرخ ارز سرمایه گذاران را در بلاتکلیفی قرار می دهد، تصریح کرد: در هرحال تورم سالانه 20 تا 40 درصدی در اقتصاد کشور، نوسانات نرخ ارز را بالا برده و این امر در کاهش سرمایه گذاری ها به شدت تاثیرگذار است. وی با بیان اینکه دولت نقش اصلی را در تصدی گری امور اقتصادی کشور برعهده دارد، گفت: فعالیت بیش از اندازه دولت در ساختار اقتصادی کشور، صدور مجوز های زیاد برای فعالیت های اقتصادی و تجاری و ناکارآمدی خود دولت، زمان زیادی می برد که حل شود.
خوانساری یادآورشد: فساد اداری زیادی نیز از گذشته در اقتصاد کشور وجود داشته است که برای رونق اقتصادی باید رفع آن مورد توجه و اهتمام جدی قرار گیرد.
رییس اتاق بازرگانی تهران درباره بازگشت ارزهای بلوکه شده به کشور و احتمال صدمه به تولید و اقتصاد ملی نیز گفت: ارزهای ایران که در خارج از کشور وجود دارد، عمدتا مربوط به بانک مرکزی و صندوق ذخیره ارزی است که پول آنها از گذشته و از طریق چاپ پول بدون پشتوانه هزینه شده است، اما این نگرانی کماکان وجود دارد که با بهبود فضای مبادلات تجاری این نگرانی وجود دارد که دوباره مانند سال های گذشته، زمینه ورود بیش از اندازه کالاهای بی کیفیت به ایران هموار شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :