آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79018
تاریخ انتشار : 29 تیر 1394 13:34
تعداد بازدید : 1068

اقدام عجیبی که با همکاری شرکت زیرمجموعه بوئینگ و «هکینگ تیم» انجام می‌شود

آلوده سازی پهپادها برای نفوذ به کامپیوترها و جاسوسی از راه دور

ویکی لیکس به تازگی اسنادی شامل ایمیل های رد و بدل شده میان تیم هک ایتالیایی «هکینگ تیم» و شرکت زیرمجموعه شرکت هواپیمایی بوئینگ را فاش کرده که نشان می دهد یک شرکت سازنده سیستم های خودمختار قصد توسعه پهپادهایی را دارد که همانند یک نفوذگر سایبری عمل می کنند و می توانند جاسوس افزارهای هکینگ تیم را روی کامپیوترهای افراد نصب کند.

Engadget- بوئینگ و هکینگ تیم با این کار روش دیگری را جلوی پای دولت ها می گذارد تا هرچه بیشتر شهروندان خود را شنود کنند. براساس ایمیل های فاش شده، هکنیگ تیم قرار است نرم افزاری را طراحی کنند که می تواند از راه دور کامپیوتر یا گوشی هوشمند فرد مظنون را آلوده کند و امکان دسترسی به ایمیل ها، فایل ها، چت ها و تماس های وی را فراهم کند. 
این اطلاعات بدین گونه به دست آمده که یک هکر اوایل ماه میلادی جاری به شرکت هکینگ تیم که در میلان واقع شده، حمله سایبری کرده و توانسته صدها گیگابایت از اطلاعات این شرکت را که حاوی ایمیل های تبادل شده میان آن و شرکت های دیگر به دست آورد. 
در میان این ایمیل ها، ایمیلی پیدا شده که نشان از جلسه این دو شرکت و تیم در ماه ژوئیه دارد و نقشه پروژه هایی که مهندسان هکینگ تیم در دست احداث دارند را نشان می دهد. 
در یکی از همین ایمیل ها بحث روشی برای آلوده کردن کامپیوترها از طریق پهپاد مطرح شده است و با شور و هیجان خاصی گفته شده که یک مهندس در حال توسعه مینی ابزار آلوده ای است که بسیار مقاوم است و توسط پهپادها حمل می شود. 
این ایمیل ها نشان می دهد که درخواست از سوی شرکت Insitu واقع در واشنگتن بوده است. این شرکت زیرمجموعه شرکت هواپیماسازی بوئینگ است که روی سیستم های خودمختار و بدون دخالت انسان کار می کند که از میان آنها می توان به پهپادهای کوچک نظارتی ScanEagle اشاره کرد. این پهپاد توسط ارتش های آمریکا و چندین کشور دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. 
در یکی از ایمیل ها که توسط یک مهندس Insitu در ماه آوریل گذشته برای هکینگ تیم نوشته شده، آمده است: پتانسیل این را داریم که قابلیت هک وای فای شما را یک سیستم هوایی که توسط ما ساخته می شود، یکپارچه کنیم و علاقه مند به مذاکرات بیشتر با مهندسان شما در این زمینه هستیم تا بتوانیم پهپادهایی را با سایز، وزن و توانایی های زیاد برای سیستم «گالیله» شما بسازیم. 
گالیله نام نسخه جدید جاسوس افزار هکینگ تیم است که به «سیستم کنترل از راه دور» مشهور است. 
در یکی از ایمیل های داخلی، یکی از مسوولان پروژه مربوط به هکینگ تیم پیشنهاد می دهد که برای این کار از یک TNI یا «انژکتور شبکه ای تاکتیکی» استفاده شود. TNI یک ابزار قابل حمل، معمولا مبتنی بر لپ تاپ و فیزیکی است که اپراتور می تواند از آن برای وصل شدن به شبکه هدف همانند شبکه وای فای رایگان در یک هتل یا کافی شاپ استفاده کند. زمانی که شخص هدف از این شبکه اینترنتی برای انجام کارهای روزمره اش مثل ارسال پیام یا ایمیل یا تماشای ویدیو یا دانلود اپلیکیشن استفاده می کند، این ابزار ترافیک اینترنت را قطع می کند (از آنجا که این ابزار رمزگذاری شده است) تا کدهای بدافزاری را روانه گوشی هوشمند یا لپ تاپ او می کند. روی این کدهای بدافزاری، جاسوس افزارهای هکینگ تیم نصب شده اند. احتمالا ضمیمه شدن یک انژکتور شبکه ای کوچک به یک پهپاد می تواند قابلیت هک شبکه های وای فای را از بالا یا یک مسافت زیاد میسر کند. در واقع، این اپراتور سیستم مجبور نیست که به صورت فیزیکی در کنار هدف قرار داشته باشد.  شرکت Insitu هنوز در مورد این خبر واکنشی نشان نداده است. 
گفتنی است که هکینگ تیم که یکی از بزرگترین شرکت های ارائه دهنده نرم افزارهای جاسوسی و نظارتی است، چند روز پیش هک شد. این شرکت ۴۰۰ گیگابایت از داده های خود را در حمله هکرها از دست داد. 
پس از حمله یکشنبه شب هکرها به شرکت هکینگ تیم، این شرکت ایتالیایی از مشتریان خود خواست تمامی سیستم های کامپیوتری خود را در صورتی که مجهز به نرم افزار کنترل از راه دور هستند خاموش کنند. چراکه انتظار می رود هکرها با استفاده از اطلاعات هک شده شرکت هکینگ تیم به اطلاعات مشتریان این شرکت دسترسی یابند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :