آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79026
تاریخ انتشار : 29 تیر 1394 14:34
تعداد بازدید : 860

نخستین هتل روبات ها به روی انسان ها باز شد

عمر آیزاک آسیموف، نویسنده داستان های عملی -تخیلی کفاف آن را ندید تا ببیند اتفاقاتی را که با رعب و وحشت به تصویر می کشید، چگونه در دنیای ما دارند به واقعیت نزدیک می شوند و چگونه روبات ها به زندگی ما پا گذاشته اند و هر بار بیشتر در تار و پود زندگی مان وارد می شوند. خبرها مبنی بر این است که هتلی در ژاپن افتتاح شد که مهمانداران، باربران و خدمه آن همه روبات هستند.

 BBC - هیدئو ساوادا، گرداننده این هتل اعتقاد دارد که ساخت این هتل اصلا حیله ای برای جذب مشتری نیست، بلکه روال طبیعی وررود تکنولوژی به زندگی آدم هاست. این یک تلاش جدی برای به کار بردن تکنولوژی در زندگی و بهره وری بیشتر از آن است.
نام این هتل «هن نا» (به معنای عجیب و غریب) است و روز چهارشنبه 15 ژوییه در جنوب شرقی ژاپن در شهر ساسبو افتتاح شد. قیمت ارزان ترین اتاق این هتل، شبی 80 دلار است. مهمانداری که به ژاپنی حرف می زند روباتی به شکل یک زن است. روبات انگلیسی زبان هتل، اما به شکل یک دایناسور کوچک طراحی شده است. مهمانان برای صحبت کردن با این روبات ها در پذیرش هتل، باید دکمه ای را فشار دهند و بعد از طریق تایپ یا فشار دکمه های دیگری با آنها ارتباط برقرار کنند. دربان هتل هم شبیه آدم بی مویی است که در را برای شما باز می کند یا اطلاعات لازم در خصوص برنامه های هتل را به شما می دهد. این دربان (هنوز) نمی تواند برای شما تاکسی خبر کند یا بقیه دستورات شما انجام دهد.
در  هتل یک  پهپاد در حال پرواز خواهد بود که برای مسافران بسته های کوچک خوراکی حمل می کنند و در داخل هر اتاق هم یک روبات کوچک صورتی رنگ به سوالات ساده ای مثل ساعت چند است یا هوا فردا چطور خواهد بود پاسخ می دهد. از آنجایی که کلیدی برای روشن و خاموش کردن لامپ ها در داخل این اتاق ها وجود ندارد شما باید به این روبات ها بگویید که لامپ را روشن یا خاموش کنند.
ژاپن در صنعت روبات ها کشوری پیشرو است. دولت به شدت مشتاق بهره گیری از آنهاست و بنابراین سرمایه گذاری های جدی و کلانی در خصوص این فن آوری کرده است. اما مسئله روبات ها در ژاپن فقط برای کار در کارخانه ها یا کارگری نیست، بلکه ژاپنی ها به شدت به  تعامل بین انسان ها و روبات ها هم علاقه مند هستند؛ چیزهایی مثل نگهداری از سالمندان.
البته در این هتل هم هنوز بخش امنیت به عهده انسان هاست و تمام رفتارهای روبات ها از طریق دوربین های مدار بسته کنترل می شود. البته باید مراقب هم بود که این روبات های گران قیمت دزیده نشوند.
قرار است در چند هفته اول فقط به اندازه نصف ظرفیت هتل مهمان پذیرفته شود تا گردانندگان آن مطمئن شوند همه چیز به خوبی پیش می رود و بعد دیگر روبات ها اختیار کارها را به دست می گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :