آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79050
تاریخ انتشار : 30 تیر 1394 12:1
تعداد بازدید : 1081

وزیر سابق ارتباطات:

فیلترینگ غیرهوشمند عامل افت شدید سرعت اینترنت است

سرعت پایین اینترنت در ایران موضوع تازه ای نیست اما همین مشکل مدت های مدیدی است که به اصطلاح کفر میلیون ها کاربر ایرانی را در سراسر کشور درآورده است.

ایسنا- هر بار که صحبت از مشکلات اینترنت می شود از کارشناس، نماینده، مدیر دولتی و مسوولان مخابرات چاره کار را در «دولت الکترونیکی» و «شبکه ملی اطلاعات» می دانند اما آیا بودجه 5700 میلیارد تومانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 94 کفاف عینیت بخشی به این آرزوی چند ساله ایرانیان را می کند؟
به اعتقاد وزیر سابق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تحقق دولت الکترونیکی در گرو تعامل مدیران وزارت ارتباطات و دستگاه های خدمات دهنده است در این صورت می توان چهار ماهه شاهد حل بخش اعظمی از مشکلات نظام ارتباطی و مخابراتی کشور بود اما به نظر می رسد این حوزه علاوه بر نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری با معضل بزرگ تری به نام عدم همفکری و همدلی مدیران روبرو است. 
محمد سلیمانی با تشریح ضرورت ها و الزامات دولت الکترونیکی و تاثیر تعدد مراجع تصمیم گیرنده در حوزه مخابرات و اینترنت، گفت: ارتباطات و فناوری اطلاعات به دلیل به وجود آوردن تسهیلات در همه بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بروکراسی اداری، ذخیره اطلاعات و تاریخ بشری نقش بسیار حیاتی در توسعه کشور دارد. 
وی افزود: به همین دلیل وقتی دولت قبل در سال 91 تصمیم به ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در وزارت راه و شهرسازی داشت، بنده با همکاری سایر نمایندگان اجازه اجرایی شدن این تصمیم را ندادیم. در سال 92 نیز قانونی را به تصویب رساندیم مبنی بر اینکه تمام درآمدهای این بخش در اختیار وزرات ارتباطات قرار گیرد تا بلکه درآمدهای این بخش صرف توسعه همین حوزه شود. 
وی درآمد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بسترساز توسعه جهشی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور دانست و افزود: با درآمد 5700 میلیارد تومانی این وزارتخانه در سال 94 می توان بخش های ارتباطات، مخابرات و فناوری اطلاعات کشور را دگرگون کرد.  وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری درآمد 150 میلیارد تومانی واریزی مخابرات به خزانه کشور در دوره تصدی گریش در این وزارتخانه در سال 84، گفت: 7 میلیون سیم کارت در اختیار مردم در ابتدای مسوولیت بنده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را پس از بررسی های دقیق، امکان سنجی، سرمایه گذاری و فراهم کردن زیرساخت ها با علم به عطش بازار مصرف هم در حوزه تلفن ثابت و هم در حوزه تلفن همراه توسعه دادیم. 

  نگران درگیری وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات هستم
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مخابرات در این حوزه را به سرعت قابل برگشت دانست و افزود: نگران درگیری وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات هستم. نفس درگیری این دو دستگاه مسوول، خطرناک است. در رسانه ها علیه یکدیگر موضع گیری می کنند، گروکشی می کنند و لجبازی می کنند. این اتفاقات موجب توقف توسعه و منفی شدن شیب توسعه مخابرات شده است.  به گفته سلیمانی، پروانه ایرانسل، شرکت مخابرات و همراه اول اجازه فعالیت این شرکت ها در مناطق محروم و توسعه نیافته را نمی دهد، چون این وظیفه حاکمیتی است و مشهور به خدمات اجباری دولت است. 

 عدم سرمایه گذاری بودجه 500 میلیاردتومانی در مناطق محروم
وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: در سال گذشته 430 میلیارد تومان و در سال جاری بالغ بر 500 میلیارد تومان بودجه برای سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق محروم در اختیار این وزارتخانه قرار گرفته اما هزینه نشده است. مطمئنم اگر درگیری وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران 9 ماه طول بکشد شرکت مخابرات ورشکسته می شود و نارضایتی از دولت به دلیل تأمین نشدن نیاز مردم به تلفن ثابت و خدمات اینترنتی افزایش می یابد. 
وی هشدار داد: اختلافات وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات در جای خود باید پشت میز مذاکره حل و فصل شود اما نباید موجب توقف و قفل شدن امور کشور شود. 

 نارضایتی مردم از اعلام خبر افزایش پهنای باند
وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری تجربه ای ناموفق از دوره مسوولیتش در این وزارتخانه گفت: در اواسط دوره مسوولیتم متوجه شدم اعلام برخی آمارها مثل افزایش پهنای باند کشور دردی از کاربران اینترنت را دوا نمی کند چون هیچ تأثیری در سرعت خدمات دریافتی کاربر نهایی ندارد. وقتی سرعت اینترنت کاربر نهایی قبل و بعد از اعلام این جنس اخبار تغییری نمی کند، خبر افزایش غیر از نارضایتی حاصل دیگری نخواهد داشت. چه خوب است مدیران بدانند مشکل مردم با دادن آمار و افتتاح ها قابل حل نیست باید فکری اساسی برای رفع مشکلات کاربر نهایی کرد. 
  فیلترینگ باید از کانال امنیتی و سیاسی خارج شود
وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از گفت وگو با بیان موانع ایجاد شده در حوزه فیلترینگ، گفت: فیلترینگ باید از کانال امنیتی و سیاسی خارج و در کانال فنی و کارشناسی مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. اگر برای خوشامد مردم وعده فیلتر نکردن داده شود یا به بهانه مسایل امنیتی بر طبل فیلترینگ کوبیده شود، راه به جایی نمی برد. چاره اساسی حل مشکل فیلترینگ راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است. بررسی های کارشناسی این کار در سال 87 انجام گرفت ولی به دلیل فضاسازی ها، گرفتار سیاست زدگی شد. راهی جز حرکت در مسیر شبکه ملی اطلاعات نیست. طرح آزمایشی این شبکه در یک استان به اجرا گذاشته شود تا نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شود بعد از آن کم کم شبکه به سراسر کشور تعمیم داده شود.  وی افزود: باید در قالب شبکه ملی اطلاعات محدودیت سرعت دسترسی به اطلاعات و محدودیت پهنای باند رفع شود. کاهش هزینه کاربران از ویژگی های برجسته این شبکه است. با کاهش هزینه ها در قالب شبکه ملی اطلاعات تعداد مشتریان به شدت افزایش می یابد که موجب افزایش درآمدهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می شود. 
وی افزود: بخش خصوصی کار واردات و ارایه خدمت را انجام می دهد ولی تولیدکننده مثلاً نرم افزار فیلترینگ هوشمند، با کیفیت نیست. فیلترینگ موجود موجب افت بسیار شدید سرعت اینترنت شده است. مدیران تعارفات را کنار بگذارند و به مردم اعلام کنند یکی از دلایل اصلی افت سرعت اینترنت در کشور، فیلترینگ غیرهوشمندی است که توسط آنها به اجرا درآمده است. 
وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات سهام دار عمده شرکت مخابرات را مسوول اصلی برقراری امنیت شبکه مجازی ندانست و افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به مسائل امنیتی و اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات توجه ویژه داشته باشد و خود امنیت آن را تامین می کند اما متأسفانه به دلیل فقدان دانش و فناور ی های لازم از عهده این کار برنمی آید. 

 نرم افزار فیلترینگ هوشمند باید وارد شود
سلیمانی متذکر شد: از سوی دیگر به دلیل برخی جوسازی هایی که در مجلس یا سایر بخش های کشور می شود، کسی حاضر به وارد کردن نرم افزارهای فیلترینگ هوشمند هم نیست. پول انجام این کار را دارند ولی به دلیل ترس از متهم شدن به فروش کشور، این کار را انجام نمی دهند. 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیشنهاد داد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات باید شجاعت به خرج دهد و ابتدا اعضای دولت را در این خصوص قانع کند و بعد قوه قضائیه و مجلس را با خود همراه کند. در اینصورت هیچ مسوول دیگری نمی تواند مانع تراشی و جوسازی کند. با همدلی و همراهی می توان فیلترینگ هوشمند مقتدر را وارد کشور کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :