آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79069
تاریخ انتشار : 30 تیر 1394 12:34
تعداد بازدید : 890

تشخیص افسردگی با موبایل ممکن شد

محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد با جمع آوری اطلاعات موجود در تلفن همراه، به وسیله یک نرم افزار خاص، می توان افسردگی را تشخیص داد.

فناوران- محققان با استفاده از یک نرم افزار برای جمع آوری اطلاعات ویژه ای از گوشی هوشمند داوطلبان استفاده کردند. بر این اساس فاکتورهایی مانند ساعات استفاده از شبکه های اجتماعی، میزان ساعات حضور در منزل، مکان های مراجعه شده، ساعات مکالمه و مواردی از این قبیل، نشانه های مهمی را برای افسردگی در اختیار متخصصان قرار می دهند. محققان در این مطالعه 40 نفر را مورد بررسی قرار دادند و در ابتدا به این افراد پرسشنامه ای در مورد افسردگی دادند. سپس اطلاعات 28 تلفن همراه این افراد را مورد بررسی قرار دادند. محققان همچنین اطلاعات سامانه ردیاب جهانی (جی.پی.اس) و مقدار استفاده از تلفن همراه را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که 14 نفر از این افراد علایم افسردگی نداشتند و 14 نفر علایم افسردگی متوسط تا شدید داشتند. این اطلاعات نشان داد که افراد افسرده تمایلی برای بیرون رفتن از خانه ندارند که این موضوع بازتاب دهنده نداشتن انگیزه حرکت کردن در افسردگی است.
 از دیگر نتایج این بررسی این بود که افراد افسرده زمان بیشتری را به تلفن همراه خود اختصاص می دهند و معمولا برنامه ریزی روزانه و هفتگی تلفن همراه این افراد غیر فعال است. بر اساس گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری در آمریکا، از هر 10 آمریکایی، یک نفر به افسردگی مبتلا است. احساس غم و اندوه، بی انگیزه بودن، اختلال خواب و اشتها، از مهم ترین علایم افسردگی محسوب می شوند. تشخیص زودهنگام افسردگی، اثربخشی درمان را افزایش می دهد. همچنین افسردگی احتمال بروز سکته مغزی، بیماری های قلبی، پارکینسون و آلزایمر را افزایش می دهد. محققان می گویند که احتمالا مردم برای جلوگیری از فکر کردن در مورد مسائل نگران کننده، دردناک یا روابط دشوار، سرگرم تلفن های همراه خود می شوند که این رفتار کناره گیری در افسردگی مشاهده می شود. ورزش منظم، عادات غذایی صحیح، معاشرت با دوستان شاد و روابط گرم خانوادگی از بروز افسردگی جلوگیری می کند. 
چندی است که استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر تلفن همراه رایج شده و این نرم افزارها علاوه بر تشخیص افسردگی، در تشخیص انگل خون و میزان اختلال اضطراب موفق بوده اند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Medical Research منتشر
شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :