آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79070
تاریخ انتشار : 30 تیر 1394 12:36
تعداد بازدید : 825

فعالان بازار معتقدند

توافق هسته ای تا 5 سال تاثیری روی بازار موبایل ایران نمی گذارد

هفته گذشته در پی توافق هسته ای میان ایران و 5 قدرت جهان، بخشی از تحریم ها علیه ایران برداشته شد و بسیاری از برندها آمادگی خود را برای ورود به بازار ایران اعلام کردند.


فناوران - در این میان اپل جزو اولین شرکت هایی بود که به شکل رسمی اعلام کرد برای ورود به بازار ایران و راه اندازی فروشگاه و خدمات پس از فروش کاملا آمادگی دارد.
به این ترتیب انتظار می رود بازار موبایل کشورمان در پی این توافق تحت تاثیر این موضوع قرار گیرد. البته بسیاری از بازاریان معتقدند که هم اکنون خیلی زود است که در باره تاثیر این توافق بر بازار کشور صحبت شود، اما مثل همه صنوف تنها در طول چند روز ابتدایی بعد از توافقات هسته ای بازار موبایل کشور که ماهاست در رکود و کسادی به سر می برد، همزمان با نوسان نرخ ارز، کمی تکان خورد و رکود شکسته شد. به این ترتیب برخی از مشتریان به بازار آمدند و کم وبیش وضعیت خرید و فروش نسبت به قبل بهتر شد.
اما وضعیت بازار موبایل دوباره به روال چند ماه اخیر برگشت و بازاریان گزارش می دهند که وضعیت نسبت به قبل حتی بدتر و راکدتر شده است.
بر اساس گزارش بازار، وضعیت دلار با توجه به توافقات صورت گرفته تغییر نخواهد کرد و این موضوع هم باعث می شود که قیمت گوشی با تغییر خاصی روبه رو نشود. 
بازاریان معتقدند اگر در آینده این توافقات باعث شود که کمپانی های مادر به اخذ نمایندگی مستقیم در بازار ایران بپردازند، احتمال دارد که وضعیت آشفته بازار کمی بهبود بیابد و میزان واردات قاچاق در بازار کشور کاهش یابد که در این صورت کمپانی ها نیز برای واردات رسمی محصولات شان به بازار ایران با توجه به هزینه ای که در ازای مالیات می پردازند، باز هم ممکن است قدرت رقابت با قاچاقچی را نداشته باشند، مگر اینکه سختگیری هایی برای مبارزه با ورود کالای قاچاق صورت گیرد و نرخ گوشی های وارداتی با کاهش همراه شود، در این صورت می توان به بهبود وضعیت بازار موبایل ایران امیدوار بود. 
البته همه این پیش بینی ها در آینده ای نزدیک رخ نخواهد داد و به گفته اکثر فعالان بازار موبایل همه این احتمالات ممکن است 4 یا 5 سال آینده به وقوع بپیوندد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :