آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79075
تاریخ انتشار : 30 تیر 1394 12:43
تعداد بازدید : 787

نزدیک کردن قیمت رسمی به بازار روش صحیح یکسان سازی

ارز تک نرخی خردادماه سال آینده عملیاتی می شود

رئیس کل بانک مرکزی می گوید: برنامه یکسان سازی نرخ ارز زمان لازم دارد ولی پیش بینی من این است که ظرف ۸ تا ۱۰ ماه آینده این مساله عملیاتی و قیمت ارز تک نرخی خواهد شد.

 مهر - ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به کاهش قیمت ارز، برنامه دولت برای تک نرخی کردن آن چیست؟ اظهار کرد: وضعیت ارز در شرایط متعادلی قرار دارد و به نظر نمی آید با توجه به مقدار ارزی که عرضه می شود، بازار ارز بخواهد شوک قابل توجهی داشته باشد.
وی افزود: البته قیمت ارز تحت تأثیر یک خبر مهم مثل خبر توافق هسته ای روند کاهشی خواهد داشت اما مجدداً به وضعیت قبل از خود بازمی گردد و متعادل می شود.رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: امروز تفاوتی که میان نرخ ارز آزاد با نرخ ارز دولتی وجود دارد ناچیز است، یعنی از ۲۹۵۰ تومان تا ۳۲۲۰ تومان و این تفاوت زیادی نیست. هر زمانی که برنامه یکسان سازی نرخ ارز عملیاتی شود ما یک نرخ واحد برای ارز خواهیم داشت. وی با بیان اینکه برنامه یکسان سازی نرخ ارز زمان لازم دارد، گفت: پیش بینی من این است که ظرف ۸ تا ۱۰ ماه آینده این مساله عملیاتی و قیمت ارز تک نرخی خواهد شد.
 روش صحیح یکسان سازی نرخ ارز 
همچنین پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی  هم در این باره با بیان اینکه یکسان سازی مستلزم کاهش این شکاف نرخ رسمی و بازار است، گفت: رویه درست و صحیح برای یکسان سازی نرخ ارز نزدیک کردن نرخ رسمی به نرخ بازار است زیرا ما در بازار آزاد فعال نیستیم و مکانیزم عرضه و تقاضا وجود دارد.قربانی در پاسخ به این سوال که چرا بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز، نرخ رسمی را به نرخ بازار می کند و برنامه ای برای حرکت معکوس نرخ ارز به سمت نرخ رسمی ندارد، گفت: بانک مرکزی در نظر دارد به نرخ ارزی برسیم که این نرخ متناسب با اقتضائات اقتصاد کلان و عوامل بنیادین آن باشد.وی افزود: هم اکنون فعالیت های بانک مرکزی در قالب مرکز مبادلات و نرخ ارز رسمی اعلامی توسط بانک مرکزی است و مسیری که اتخاذ شده این است که فاصله نرخ رسمی ارز و نرخ بازار به حداقل برسد.
معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه یکسان سازی مستلزم کاهش این شکاف نرخ رسمی و بازار است، گفت: رویه درست و صحیح برای یکسان سازی نرخ ارز نزدیک کردن نرخ رسمی به نرخ بازار است زیرا ما در بازار آزاد فعال نیستیم مکانیزم عرضه و تقاضا وجود دارد.
وی ادامه داد: بازار عرضه و تقاضای واحد را نشان می دهد و آنچه که برای ما مهم بوده کاهش نوسان ها و نااظمینانی در بازار ارز است، در این مدت با گام های تدریجی در حال کاهش فاصله نرخ بازار و نرخ رسمی بوده ایم که این روند ادامه خواهد یافت. قربانی تاکید کرد: حفظ ثبات بازار ارز از اولویت های بانک مرکزی است و پیش زمینه هر اقدامی در این بخش هدف ثابت بازار ارز است.
بر اساس این گزارش بعد از آنکه نرخ ارز 1226 تومان حذف و ارز پرداختی بانک مرکزی تنها نرخ مرکز مبادلات شد، گام هایی هر چند آرام، آهسته و پرنوسان اما مداوم در جهت کاهش فاصله این نرخ با نرخ بازار برداشته شد. فاصله نرخ رسمی ارز و بازار از 870 تومان در مهر ماه سال 92 به 317 تومان به حدود 278 تومان رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :