آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79133
تاریخ انتشار : 31 تیر 1394 12:25
تعداد بازدید : 908

در 13 سال

جراحی روباتیک جان 144 نفر را گرفته است

یکی از دستاوردهای بزرگی که بشر با آن به خود می بالد، انجام کارها از راه دور است که در این زمینه، جراحی از راه دور بیش از همه مورد توجه بوده است. اما باید بدانید که براساس مطالعات جدید، نرخ مرگ ومیر در حین جراحی های پزشکی که در آن روبات ها نقش تجهیزاتی یا تکنیکی را به عهده دارند، بالاست.

فناوران- براساس گزارش سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، جراحی های رباتیک از سال 2000 تا 2013 موجب مرگ 144 نفر شده اند و جالب تر اینجاست که برخی روش های جراحی روباتیک از بقیه خطرناک تر است: نرخ مرگ ومیر در جراحی های سر، گردن و قلب 10 برابر بیشتر از جراحی های روباتیک دیگر است. 
بنا به گزارش MIT Technology جراحی های روباتیک در سال های اخیر با رشد چشمگیری همراه بوده است. بین سال های 2007 تا 2013 حدود 1/7 میلیون بیمار زیر در آمریکا زیر دست روبات های جراح رفته اند که اکثر آنها بیماری های زنان و ارولوژی داشته اند. 
جای رامان، پزشک مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو می گوید: هنوز مطالعات جامعی در زمینه ایمنی و میزان قابلیت اعتماد به روبات های جراحی انجام نشده و این تحقیقات بر مبنای تحلیل پرونده های پزشکی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ثبت شده اند و گزارش هر گونه تصادفی که بر اثر اشتباه روبات ها انجام شده را نیز شامل می شود. 
این پایگاه داده با نام تجربه ابزارهای زیرساخت و تسهیلات مفید (MAUDE) شامل هم گزارش های اجباری و هم داوطلبانه ای است که از سال 200 تا 2013 ثبت شده اند. رامان و همکارش بیش از 10 هزار گزارش را در رابطه با جراحی های رباتیک یافته اند که بیش از یکهزار و 500 تای آنها ناموفق بوده اند.
به طور میانگین، این امر نشان می دهد که 550 مورد از هر 100 هزار مورد جراحی به واسطه انجام عملیات به وسیله روبات ها با عوارض جانبی همراه بوده است.. 
به گفته این محققان، در این دوره زمانی، جراحی های رباتیکی به شدت افزایش یافته اند و از سال 2006 میزان مرگ ومیر و صدمات ناشی از جراحی روباتیک 30 برابر افزایش یافته است. با این حال، میزان مرگ ومیر جراحی های روباتیک از سال 2007 تاکنون با نوسان همراه بوده است؛ یعنی گاهی زیاد، گاهی کم و گاهی نیز ثابت 
باقی مانده است. 
رمان و همکارش می گویند که البته صدمات و مرگ ومیر ناشی از جراحی های رباتیک در پنج مورد به شدت بیشتر بوده است که شامل جرقه زدن تجهیزات در حین عمل جراحی و اتفاقاتی که منجر به آتش سوری می شود. این اتفاق حتی منجر به سوختگی 193 بیمار بین سال های 2000 تا 2013 شده است. یکی دیگر از این موارد، شکستگی بوده که این مورد در این بازه زمانی 100 برابر شده و جان یک بیمار را گرفته است. 
حرکت کنترل نشده ابزار جراحی یکی دیگر از این موارد است که به 52 بیمار صدمه وارد شده و دو نفر را نیز کشته است. خطاهای سیستمی مثل کند بودن ویدیوی مربوط به جراحی مورد دیگری است که بیشترین مورد صدمات و مرگ ومیر جراحی روباتیک را دربرمی گیرد و این امر تقریبا 800 مورد عوارض ناخواسته را در پی داشته است. 
این پایگاه داده شامل 144 مورد مرگ در اثر جراحی روباتیک است که 60 درصد آنها ناشی از اختلالاتی است که به دلیل عواملی چون خطای اپراتور و خطرات ذاتی این نوع جراحی اتفاق افتاده اند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :