آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79134
تاریخ انتشار : 31 تیر 1394 12:27
تعداد بازدید : 893

وعده ارسال ماهواره مخابراتی بومی‌ به مدار ژئو

برنامه 10 ساله حوزه فضایی تشریح شد

رییس پژوهشگاه فضایی ایران از تلاش برای استفاده از توانمندی کشورهای صاحب تکنولوژی و توسعه روابط بین المللی در عرصه ماهواره های فضایی خبر داد و گفت: اولین ماهواره مخابراتی بومی در مدار ژئو قرار می گیرد.

فناوران- حسن کریمی اصلی ترین محور برنامه ششم توسعه پژوهشگاه فضایی ایران را طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره مخابراتی بومی دانست و گفت: این پژوهشگاه بر اساس اساسنامه خود وظیفه گسترش و توسعه علوم و فنون مورد نیاز صنعت فضایی در راستای تحقق چشم انداز بخش فضایی کشور را بر عهده دارد.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران افزود: در نظر داریم با کمک مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان، اولین ماهواره مخابراتی بومی ساخت داخل را با حداقل قابلیت و ظرفیت سرویس دهی و ارایه خدمات تولید و با توان پرتابگر ماهواره داخلی و استفاده از فناوری انتقال مداری در مدار ژئو قرار دهیم.
وی با بیان طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی با قدرت تفکیک بالا گفت: همچنین استفاده از پرتابگرهای داخلی و ارسال ماهواره به مدارهای با ارتفاع بالا درلایه LEO برای تصویربرداری و ارایه خدمات حوزه های کشاورزی، حمل و نقل، منابع طبیعی، محیط زیست، جنگل ها و مراتع، پایش محصولات کشاورزی، پیش بینی حوادث طبیعی غیر مترقبه را در دست بررسی داریم.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در سه سال گذشته این پژوهشگاه با همکاری سازمان صنایع هوا فضا و دانشگاه ها، دستاوردهایی از جمله پرتاب ماهواره های سنجشی و نیز دو کپسول زیستی حامل موجود زنده را در کارنامه خود داشته است.
کریمی با بیان پیوستن پژوهشگاه فضایی به وزارت ارتباطات، اظهار داشت: امیدواریم با توجه به برنامه های کلان و دراز مدت وزارت ارتباطات، توسعه حوزه های فضایی با اولویت ماهوراه های مخابراتی، سنجشی (تصویربرداری) و موقعیت یابی و ناوبری با شتاب بیشتری ادامه یابد تا بتوانیم در این حوزه ها در افق ۱۰ساله دوم فضایی، به شکل عملیاتی و کاربردی برای ارائه خدمات به کاربران در کلیه سطوح قدم های اساسی و کلیدی برداریم.
 ایران نهمین کشور باشگاه فضایی 
وی هدف ۱۰ ساله نخست برنامه فضایی کشور را حول توسعه و گسترش فناوری فضایی و تثبیت آن بیان کرد و گفت: دستاورد دهه اول حوزه فضایی کشور بر اساس اطلاعات و آمار بین المللی، قرار گرفتن نام ایران به عنوان نهمین کشور وارد شونده به باشگاه فضایی جهان و معدود کشورهای نوظهور در این عرصه بوده است.
کریمی گفت: این بروز و ظهور در عرصه فضایی شامل توسعه پرتابگرهای بومی، ماهواره های تحقیقاتی، ایستگاه پرتاب، قابلیت داده برداری و پردازش اطلاعات و به عبارت دیگر رویکرد ابر سامانه ای و تجمیع کلیه فعالیت های مرتبط با این حوزه بود.وی وضعیت فعلی را تثبیت این فناوری ها در داخل برشمرد و افزود: در ۱۰ سال دوم، دنبال کاربردی کردن و ارایه خدمات فضایی به عموم جامعه در کلیه حوزه های ذکر شده خواهیم بود.
کریمی از همکاری با برخی دانشگاه ها خبر داد و افزود: همکاری با دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و علم و صنعت ایران در حوزه ماهواره ادامه خواهد یافت.
 استفاده از توانمندی کشورهای صاحب تکنولوژی 
رییس پژوهشگاه فضایی ایران از تلاش برای استفاده از توانمندی کشورهای صاحب تکنولوژی و توسعه روابط بین المللی خبر داد و گفت: هدف ما استفاده از روابط بین المللی بر مبنای طراحی مشترک، دستیابی به دانش فنی و همچنین ایجاد زیرساختها و آزمایشگاه های مرتبط در داخل کشور برای فعالیت های آتی است. وی خواستار ایجاد یک تفکر واحد در کلیه سطوح تصمیم گیری در عرصه فضا شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :