آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79136
تاریخ انتشار : 31 تیر 1394 12:30
تعداد بازدید : 1020

با اعلام لزوم ارایه «طرح کسب و کار» به عنوان شرط ادامه حمایت از جویشگرهای بومی مطرح شد

جویشگرهای بومی بدون ارایه طرح تجاری حمایت شده اند!

با اعلام شرط جدید از سوی شورای راهبری طرح جویشگر بومی برای ادامه حمایت از این کسب و کارها، اکنون این پرسش ایجاد شده که آیا جویشگرهای بومی بدون ارایه «طرح تجاری» مشخصی به این شورا، از حمایت های مادی و معنوی برخوردار شده اند؟

فناوران- رییس شورای راهبری طرح جویشگر بومی در دوازدهمین نشست  این شورا با بیان اینکه ادامه حمایت از جویشگرها از جمله «یوز» منوط به ارایه طرح کسب و کار به شورا است،گفت: پشتیبانی از شرکت های خصوصی فعال در طرح باید دارای نظم و انسجام مشخصی باشد.
خسرو سلجوقی با بیان اینکه فلسفه وجودی این شورا حمایت از جویشگرها و پیشگیری از موازی کاری است، بر لزوم طراحی نقشه راه برای ادامه فعالیت شرکت ها تاکید کرد.
وی با بیان اینکه ما قصد نداریم قطار در حال حرکت را متوقف کنیم، گفت: توقف حرکت به سود منافع طرح نیست اما خواستار مدیریت صحیح برای رسیدن به اهداف این طرح هستیم.
نکته جالب این جاست که ارایه طرح کسب و کار، یکی از بنیان ها و ضروریات راه اندازی هر کسب و کاری است و با اعلام این شرط پس از چند سال فعالیت جویشگرهای ملی، به نظر می رسد این جویشگرها نه تنها فعالیت خود را بدون طرح کسب و کار مشخص و منسجمی آغاز کرده اند، که حتی توانسته اند از وزارت ارتباطات حمایت مادی و معنوی دریافت کنند.
در این نشست همچنین مجری طرح جویشگر (موتور جستجوی) بومی نیز با اشاره به فراخوان مشارکت در تولید و ارایه محصول و خدمات جویشگر بومی، از آغاز رسیدگی و ارزیابی مشارکت کنندگان در بخش های مختلف این طرح خبر داد.
علیرضا یاری گفت: به دنبال تصویب طرح جویشگر (موتور جستجوی) بومی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فراخوان برای مشارکت در این طرح منتشر شد.وی گفت: موضوع های این فراخوان شامل انواع جستجو، ترجمه، بهبود پرسش کاربر، مرورگر، سکوی اعتماد فارسی، هویت شناسی یکتای خدمات، خدمات قرآن و مباحث دینی، رایانامه، آرشیو و بانک اطلاعاتی است.
یاری، تشخیص صفحه های هرز، دایره المعارف، تولید محتوا، توسعه رایانش ابری، خلاصه ساز متون، تحلیل کاربران، درایو مجازی، شبکه های اجتماعی، تالار گفتمان، خدمات مبتنی بر تلفن همراه، ابزارها و دادگان زبان فارسی، مراکز داده، بهبود و کارایی و خدمات دیگر (بوک مارکینگ) را از دیگر موضوع های این فراخوان برشمرد.
مجری طرح جویشگر بومی پیشنهادهای پژوهشی دریافت شده در قالب این فراخوان را 20 درصد و ایجاد محصول را 24 درصد اعلام کرد و ادامه داد: 12 درصد از مشارکت کنندگان به صورت فردی، 37 درصد دانشگاهی/ پژوهشکده و 51 درصد شرکتی بودند.وی بیان کرد: مدل مشارکت آنها 24درصد حمایت از پژوهش، 27درصد سرمایه گذاری مشترک و 49 درصد خرید خدمت/محصول بوده است.
به گفته یاری، براساس تصمیم اعضای شورای راهبری طرح جویشگر، مهلت فراخوان این طرح که در هفته جاری به پایان می رسید، همچنان ادامه خواهد یافت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :