آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79294
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1394 13:18
تعداد بازدید : 1091

با نصب نسخه کپی DNS Server

سرعت به روزرسانی نام دامنه در ایران 30 برابر شد

جزییات جدیدی از انتقال یک نسخه کپی DNS Server به ایران از سوی مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات منتشر شد.

فناوران- اردیبهشت ماه امسال نصرا.. جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات در گفت و گو با فناوران اعلام کرد با نصب یک نسخه کپی از آدرس های اینترنتی جهان در زیرساخت شبکه ایران، امکان استفاده از شبکه داخلی در صورت قطع ارتباط با اینترنت بین الملل،
به وجود آمد.
وی افزود: یکی از اقدامات استراتژیک و بسیار مهم در قالب شبکه ملی اطلاعات به ثمر نشست. ما در تعامل با سازمان ICANN، یک نسخه کپی DNS Server را به ایران منتقل کرده ایم که بیش از یک ماه است در زیرساخت های شبکه نصب شده است. این اقدام به ما اجازه می دهد که کل مراودات مبدا و مقصد را مدیریت کنیم و این موضوع هم از جهت امنیت اطلاعات و هم مدیریت نام های دامنه و مسیریابی کمک بزرگی است. سرور DNS، همانند سرورهای دیگر در اینترنت است و هدف از سرورهای DNS ترجمه نام های دامنه به نشانی های IP است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: البته این امتیاز را یک دهه پیش در اجلاس WSIS از ICANN گرفته بودیم؛ ولی متاسفانه در آغاز دولت نهم، وزیر وقت ارتباطات عنایتی به این موضوع نکرد و این امتیاز از بین رفت. در دور جدید که به دولت آمدیم، مذاکرات مجددی انجام گرفت و یک سال طول کشید تا به آنها بقبولانیم که با توجه به این که ایران وزن بزرگی در منطقه و در شبکه جهانی اینترنت دارد، باید بتوانیم مصالح فنی خودمان را کنترل و مدیریت کنیم. 
جهانگرد در مورد این که با نصب DNS Server در عمل چه اتفاقی می افتد توضیح داد: یک روزی دوستان می گفتند که اگر مثلا تحریم شویم و ارتباط اینترنت با خارج از کشور قطع شود، آیا امکان مدیریت مستقل شبکه را داریم تا مشکلی پیش نیاید؟ این امکان تا یک ماه پیش فراهم نبود اما اکنون فراهم است و هر لحظه دوستان بخواهند می توانند تست کرده و اتصال به اینترنت جهانی را قطع کنیم.
در همین رابطه بهنام ولی زاده مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات در گفت وگو با مهر، جزییات بیشتری از این خبر اعلام کرد و گفت: هم اکنون ۱۳ روت DNS در دنیا وجود دارد که اغلب آن در اختیار ارگان های مهم بین المللی همچون ناسا، وزارت دفاع آمریکا، دانشگاه مریلند، آیکان و رایپ قرار دارد.
وی با بیان اینکه وظیفه این مراکز سرویس دهی به نام دامنه های اینترنتی در دنیا است، افزود: این مراکز برای افزایش سرعت پاسخ دهی، امتیاز نصب DNS های منطقه ای را به کشورهای مختلف می دهند به این ترتیب اپراتورها و سرویس دهنده ها در درون کشورها، به نزدیک ترین مرکز DNS هدایت می شوند.
ولی زاده با بیان اینکه برای مثال رایپ تاکنون ۲۳ کپی DNS در نقاط مختلف دنیا راه اندازی کرده است افزود: سازمان فناوری اطلاعات ایران به تازگی موفق شد که امتیاز راه اندازی یکی از این مراکز را در ایران بگیرد.
این مقام مسوول افزود: تاکنون شرکت های اینترنتی و اپراتورها مجبور بودند برای به روزرسانی نام های اینترنتی به یکی از DNSهای منطقه متصل شوند اما با راه اندازی یک کپی از DNS در ایران، این به روزرسانی با سرعت بالاتری انجام می شود.
وی افزایش ۳۰ برابری سرعت به روزرسانی نام دامنه از ۱۵۰ میلی ثانیه به ۵ میلی ثانیه را از جمله ویژگی های راه اندازی کپی DNS در ایران اعلام کرد و گفت: این موضوع باعث می شود که در صورت قطع شبکه اینترنت، اختلال در کار DNSهای محلی ایجاد نشود.
ولی زاده با بیان اینکه به زودی این مرکز برای آدرس های اینترنتی نسخه ۶ نیز فعال می شود، خاطرنشان کرد: تاکنون به دلیل مسایل تحریم، این امکان در اختیار ایران قرار نگرفته بود.
وی گفت: با توجه به اینکه اغلب کشورهای منطقه دارای ۴ تا ۵ کپی DNS هستند ایران نیز در حال مذاکره با آیکان برای در اختیار گرفتن یک امتیاز دیگر برای راه اندازی کپی DNS در کشور است.
براساس این گزارش سرویس نام دامنه (DNS) که از کلمات Domain Name System اقتباس شده يک پروتکل شناخته شده در عرصه شبکه های کامپيوتری به ویژه اينترنت است که امکان تبدیل نام های دامنه را به آدرسهای IP ممکن می کند؛ به نحوی که زمانی که کاربر آدرس اینترنتی موردنظر خود را در مرورگر
تایپ می کند DNSها این آدرس را به یک IP آدرس تبدیل می کنند.
به بیان ساده تر DNS مثل یک مرکز ۱۱۸ (مرکز اطلاعات تلفن در ایران) کار می کند یعنی لیست نام ها و IP هرکدام از آنها را در یک بانک اطلاعاتی ذخیره کرده و هر وقت سوالی از آن پرسیده شود با مراجعه به این بانک اطلاعاتی، IP  مربوط را پیدا و به کاربر اطلاع می دهد. این اطلاعات به یک شبکه سرور (Root Name Servers) در بالاترین سطح سلسله مراتب دامنه
متصل است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :