آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79314
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1394 14:51
تعداد بازدید : 998

خواسته فعالان بازار از دولت

خـود تحـریـمی نکنـید!

مریم عسگری- اگر چه کارشناسان و گروه های در ارتباط با حوزه آی تی و دیجیتال خبر از کاهش قیمت کالاها در آینده نه چندان دور داده اند، اما گروهی از جمله رییس اتحادیه فناوران رایانه موضوع قیمت را به سیاست های داخلی وابسته می دانند و معتقدند که ممکن است نرخ دلار و در پی آن کالاهای کامپیوتری کاهش یابد؛ اما نباید از تاثیر اتخاذ قوانین سخت گیرانه برای واردات و عرضه کالاها به بازار غافل شد.

 به گفته کارشناسان، افزایش تعرفه واردات کالاهای مورد نیاز و پرمخاطب به بهانه حمایت از تولید داخل و در کنار آن افزایش هزینه هایی نظیر اجاره انبار و تست و بررسی کالا، ایجاد گره هایی در مسیر ثبت سفارش و ارایه اعتبار از جمله اقداماتی است که ممکن است بیش از نوسان رخ دلار آزاد در وضعیت بازار تاثیرگذار باشد.
علی نصرتی یک کارشناس بازار در این زمینه می گوید: حالا که پس از سال ها از تحریم ها نجات پیدا کرده ایم دولت اعلام کرده است که تعرفه واردات کالاهای کره ای را در حدود 80 درصد افزایش داده است. به گفته وی، ممکن است این اقدام در پاسخ به سخت گیری های کره در دوران تحریم علیه ایران باشد، اما در حقیقت به اقتصاد کشور ضربه زده و موجب رشد قاچاق در بازار این کالاها می شود.
رییس اتحادیه فناوران رایانه نیز با بیان این مطلب که نرخ کالاهای دیجیتال بیشتر متاثر از قوانین دست و پاگیر داخلی است که خود تحریمی را در این صنف به همراه داشته است، می گوید: با حل معضلات تعرفه های گمرکی و ثبت سفارش، شاهد حل مشکل قاچاق کالاهای رایانه ای خواهیم بود که این موضوع ثبات بازار را به همراه خواهد داشت.
در این زمینه اما برخی کارشناسان نظر دیگری دارند و اعلام می کنند که قوانین وارداتی برای جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق و ایجاد هرج و مرج در ورود کالاها اتخاذ شده است و اگر این قوانین اعمال نمی شد کالاهای قاچاق بیش از حال حاضر در بازار موجود بود.
به گفته آنها اگر چه این اقدام جنبه حمایتی از تولیدات داخلی را دارد، اما از سوی دیگر به نفع فعالانی است که به واردات و عرضه کالاهای وارداتی می پردازند. چرا که در مقابل ورود کالای قاچاق مانع ایجاد می کند.
محمد حسین برخوردار، رییس مجمع عالی واردات نیز با تایید این موضوع می گوید: تغییرات تعرفه ای یکی از اقدامات کارآمد دولت برای حمایت از تولید داخلی است و کارخانه های نوپا نیاز به حمایت دولت دارند تا به بالندگی برسند. به همین دلیل تغییرات یا حمایت های تعرفه ای اقدامی منطقی است.
وی در مورد خبر افزایش 80 درصدی تعرفه واردات کالاهای کره ای نیز گفت: به نظر می رسد که این تصمیم مربوط به کالاهای از پیش ساخته شده است و از آنجا که با توجه به رشد تولیدات داخلی در زمینه تلویزیون و لوازم خانگی، حجم واردات چنین کالاهایی در حد کمی است، به نظر نمی رسد ضربه ای به بازار بزند.
به گفته وی، در حال حاضر دستوری در مورد افزایش نرخ واردات قطعات تولیدی داده نشده است و به نظر نمی رسد چنین تصمیمی گرفته شود. پس می توان گفت که با تکیه بر تولیدات داخلی در زمینه لوازم خانگی و صوتی و تصویری، احتمال رشد قاچاق و افزایش قیمت وجود ندارد.
با این حال کارشناسان نسبت به این موضوع گله مندند و می گویند: حالا که تحریم ها لغو شده است، به نظر می رسد که دولت قصد دارد خودتحریمی در پیش بگیرد و مانع از کاهش قیمت ها در بازار شود. از نظر آنها شاید بهتر باشد که دولت به جای اقدامات تلافی جویانه یا حمایت های تعرفه ای از تولیدات داخلی زمینه را برای حضور شرکت های خارجی در کشور فراهم کند. به عنوان مثال قاچاق را محدود کند و یا اینکه روی مدرن سازی بازار تمرکز کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :