آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79318
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1394 16:30
تعداد بازدید : 774

امید به رونق بازار آی تی

بهنام علی محمدی- به جرات می توان از سال 88 به عنوان طلایی ترین سال بازار آی تی کشور نام برد. دوره ای که علاوه بر فراوانی انواع سخت افزار و کامپیوترهای قابل حمل، قیمت ها نیز از ثبات خوبی برخوردار بود و احساس رضایت نقطه اشتراکی بود که سه ضلع مثلث واردکننده، فروشنده و خریدار را به یکدیگر متصل کرده بود. اما سال بعد با جهش بی سابقه نرخ ارز، بازار آی تی کشور در شوکی عمیق فرو رفت. زمانی که کامپیوتر به عنوان "کالای لوکس" در رده دهم تخصیص ارز دولتی قرار گرفت، هنوز انبارها مملو از کالای سخت افزاری بود. در این میان قیمت ها نیز روز به روز افزایش پیدا کرد و خریداران از بیم گران تر شدن، نیازهای فناورانه خود را به سرعت تهیه کردند.

با توافق سیاسی ژنو، اگرچه یکبار دیگر امید به این بازار آسیب دیده و رنجور راه یافت ؛ بسیاری از مصرف کنندگان سخت افزار در اندیشه کاهش قیمت ها از خرید امتناع ورزیدند تا همین اندک رونق نسبی بازار کامپیوتر که متاثر از امید به لغو تحریم ها بود را نیز به سمت سکون مطلق هدایت کنند. بسیاری از فعالان به دلیل نابرابری دخل و خرج، سنگ اندازی طرف های خارجی، نبود خریدار و برابر نبودن دخل و خرج؛ فروشگاه های خود را رها کرده و به کاسبی به شیوه "دست به دست" روی آوردند! اما یک سالی هست که بازماندگان حوزه سخت افزار، حال و هوای خوبی ندارند. نه فروشنده ای هست و نه خریداری! مصرف کنندگان به امید رفع تحریم ها هستند و خریداران دولتی و سازمان ها هم با خالی دیدن میدان از رقیب، خریدهای خود را با قیمت های پایین انجام می دهند. امروز کاسبی در بازار کامپیوتر با سودهای یک تا 2 درصدی انجام می شود و فروشندگان ناچارند برای عمل به تعهدات مالی، اجناس خود را حتی بدون سود به فروش برسانند. 
اما حصول توافق هسته ای در هفته گذشته امیدها را افزایش داده و شنیده ها حکایت از تصمیم بازگشت بسیاری از فعالان به بازار دارد. 
خبرهای امیدبخشی از بازار به گوش می رسد، اما نباید کاهش قیمت ها را در کوتاه مدت انتظار داشت، چراکه بسیاری از واردکنندگان کالای خود را با نرخ های بالاتر خریداری کرده اند و در صورت تک نرخی شدن ارز و یا حتی کاهش آن به زیر سه هزار تومان، عرضه کالا با قیمت های کمتر برای فروشندگان میسر نخواهد بود. متاسفانه در سالیان اخیر روال بر این بوده که فروشندگان بازار پس از افزایش نرخ ارز در هر دوره ای، قیمت های خود را به سرعت افزایش داده اند، اما بی شک کاهش قیمت های خود را به زمان تثبیت نرخ ارز موکول خواهند کرد. در این صورت، خطر ایجاد چند دستگی در قیمت ها بازار آی تی کشور را تهدید می کند.
 به هر تقدیر، می توان پیش بینی کرد که با ثابت شدن نرخ ارز و لغو تحریم ها، حجم واردات کالای کامپیوتری نیز افزایش یابد، اما کاهش قیمت ها به صورت مرحله ای و آهسته صورت خواهد پذیرفت. 
افق پیش رو روشن است و با لغو تحریم ها، سال های پر تنش خیلی زود به فراموشی سپرده خواهد شد و دوباره رونق به بازار آی تی باز می گردد. اما آیا این بار می توانیم با بهره جستن از تجربیات سخت سال های تحریم و طرح برنامه های مدون و متکی بر اقتصاد مقاومتی، عبور کاروان آسیب دیده آی تی کشور را از گردنه های پر شیب اقتصادی، تضمین کنیم؟ امیدواریم رسیدن به توافق باعث پوست اندازی بازار شود و در کوتاه ترین زمان، شاهد بازگشت رونق و ثبات کامل به بازار باشیم و برای یکبار هم که شده، خطوط ترسیم شده دلسوزان را در تصمیمات کلان اقتصادی در نظر بگیریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :