آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79327
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1394 18:0
تعداد بازدید : 690

با طراحی الگوریتم‌های کامپیوتری

محققان DNA را به شکل خرگوش درآوردند

تا زدن DNA و آن را به شکل یک خرگوش کوچک درآوردن با استفاده از فناوری های پیشرفته امروزی، کار آسانی خواهد بود. البته تا زدن DNA بحث جدیدی نیست و دانشمندان این مبحث را به نام «اریگامی DNA» می شناسند. اما به تازگی دانشمندان روشی یافته اند که می توان به صورت اتوماتیک این کار را انجام داد.

فناوران- محققان با نوشتن الگوریتم های کامپیوتری، روشی را برای ساده سازی طراحی DNA قبل از مونتاژ توسعه داده اند. دانشمندان امیدوارند که با این کار گام بزرگی در زمینه چاپ سه بعدی در مقیاس نانو برداشته باشند. 
اگر اریگامی DNA یک پروژه لگو برمبنای جفت سازی باشد، واحدهای بیولوژیکی که مارپیچ های جفتی DNA را می سازند، باید مثل آجر روی هم گذاشته شودند. این واحدها قوانین محدودی برای سرهم شدن با یکدیگر دارند. مثلا واحد A فقط می تواند به واحد T بچسبد و واحد C فقط به واحد G وصل می شود و زمانی که این واحدها در کنار هم قرار می گیرند، به اشکال قابل پیش بینی درمی آیند و همین امر موجب شد که دانشمندان شروع به مهار این اشکال کنند. 
این کار در فیلد نانوتکنولوژی قرار می گیرد که هدف از آن طراحی و ایجاد ساختارهای ریز با DNA است که بعدا می تواند برای ارسال دارو به بدن یا ساخت وسایل الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر، دستکاری DNA امری بسیار وقت گیر و بسیار هزینه بر است، ولی این روش جدید دستکاری DNA را به روشی ساده تر و ارزان تر تبدیل می کند. 
در واقع، این روش راهگشای متد ساخت کاملا اتوماتیک است که دانشمندان را به ساخت پرینترهای سه بعدی در مقیاس نانو راهنمایی خواهد کرد. 
به نوشته TheVerge در این پروژه، دانشمندان از نرم افزار طراحی برای ترسیم اشکال مختلف سه بعدی همانند بطری، خرگوش و امواج موج گونه DNA انسان بهره بردند. سپس الگوریتم های کامپیوتری را نوشتند تا بتوانند داربست های مختلفی از DNA را به اشکال سه بعدی تولید کنند. زمانی که آنها این الگوریتم  را برای شکل یک خرگوش سه بعدی اجرا کردند، کامپیوتر فهرستی از توالی DNA را ارایه داد که بسته به شرایط دمایی مناسب، واحدهای DNA را به شکل یک خرگوش به تصویر بکشد.
مرحله بعد، ساخت این خرگوش DNA سه بعدی بود. دانشمندان طرح های حاصل از الگوریتم های کامپیوتری را به شرکتی که «فناوری های DNA یکپارچه» نام دارد، فرستادند.
 این شرکت متخصص ساخت DNA از ویروس هاست. متخصصان این شرکت، اطلاعات را دریافت کردند و این توالی DNA را روی تیوب هایی که با 200 رشته کوتاه DNA تست کردند. آنها این رشته های کوچک DNA را با فرآیندهای سردسازی و گرمسازی مجبور به شکل گیری خودکار کردند تا زمانی که واحدهای DNA دقیقا به شکلی که مورد نظر بود، درآیند. 
در نهایت، دانشمندان DNA هایی به شکل خرگوش دریافت کردند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :