آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79398
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1394 11:56
تعداد بازدید : 746

هشدار درباره رشد قاچاق لپ تاپ با افزایش تعرفه واردات

رییس اتحادیه فناوران رایانه افزایش پنج درصدی تعرفه واردات لپ تاپ را از جمله عواملی دانست که می تواند منجر به افزایش قاچاق شود.


ایسنا- سید مهدی میرمهدی گفت: تا پایان سال گذشته تعرفه واردات لپ تاپ 10 درصد بود که از ابتدای سال جاری به 15 درصد افزایش یافت. این در حالی است که واردات، هزینه های جانبی دیگری به همراه دارد؛ بنابراین با ادامه روند افزایش تعرفه، طبیعی است که واردات قانونی برای وارد کننده به صرفه نباشد.
وی با بیان این که گمرک هیچ کشوری مثل ایران نیست، گفت: در کشوری مثل دبی تعرفه گمرکی واردات، سه درصد است و اگر کالایی از طریق این کشور به جای دیگری منتقل شود، همین سه درصد نیز مرجوع می شود و طبیعی است قاچاق در این کشورها به صرفه نیست. این در حالی است که در کشور ما تعرفه گمرکی، قوانین سخت و دست و پاگیر و طولانی بودن پروسه واردات به گونه ای است که واردکننده به دلیل افزایش قاچاق، متضرر می شود.
رییس اتحادیه فناوران رایانه ادامه داد: در حال حاضر لپ تاپ به میزان کمی در کشور تولید می شود و دولت نیز می تواند حمایت های لازم را از تولید کنندگان داشته باشد تا تولید کنندگان در فضای بهتری فعالیت کنند.
میرمهدی درباره میزان واردات لپ تاپ از طریق گمرک و به صورت قانونی گفت: بارها از گمرک درخواست کردیم که میزان واردات لپ تاپ را اعلام کند تا براساس میزان فروش و بررسی آمارها بتوانیم میزان قاچاق را اعلام کنیم، ولی علی رغم پیگیری هایی که در این زمینه انجام دادیم، به نتیجه ای نرسیدیم.
وی در بخشی از سخنان خود با بیان این که بعد از لغو تحریم ها می توانیم به راحتی کار نقل و انتقال پول را انجام دهیم، گفت: کالاهای وارداتی مشکلاتی دارند که مهم ترین آنها بحث نقل و انتقال پول است که امیدواریم بعد از لغو تحریم ها این موضوع حل شود.
رییس اتحادیه فناوران رایانه همچنین تاکید کرد: حدود 96 درصد کالاهای IT، وارداتی هستند و فقط سه - چهار درصد کالاها مثل کیبورد، ماوس و اسپیکر در کشور تولید می شوند و به طور کلی کالاهای های تک، وارداتی هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :