آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79428
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1394 13:12
تعداد بازدید : 923

جای خالی شفاف‌سازی و سواستفاده برخی از شرایط

تکذیب هایی که جنجال مجازی کارمزد کارتخوان‎ها را رفع نکرد

منصور اولی-موضوع دریافت کارمزد از دستگاه‎های کارتخوان بعد از گذشت حدود 2 سال و نیم از طرح آن هنوز در حاشیه مانده و این روزها هوس حاشیه‎سازی هم کرده است. چهارشنبه گذشته خبرگزاری‎های رسمی کشور چندین تکذیبه از چندین نهاد در مورد حواشی دستگاه‎های کارتخوان در فضای مجازی روی خروجی خود گذاشتند. قضیه از این قرار بود که در یکی از شبکه‎های مجازی، خبری با مضمون دریافت مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی از تراکنش‎های کارتخوان‎ها انتشار یافت و به دنبال آن در یکی دیگر از همین شبکه‎های مجازی هم شایعه دریافت کارمزد از همین تراکنش‎ها توسط بانک مرکزی دهان به دهان چرخید.

بلافاصله بعد از گسترش این شایعات در فضای مجازی، سازمان امور مالیاتی در دو بیانه جداگانه مساله دریافت مالیات بر ازرش افزوده از تراکنش‎های کارتخوان‎ها را به شدت تکذیب کرد. بعد از این تکذیبه شایعه دریافت کارمزد از تراکنش‎ها در فضای مجازی به شدت قوت گرفت. 
بانیان این شایعه پراکنی مدعی شدند، بعد از کاهش نرخ سود بانکی، بانک ها با کمبود منابع مالی مواجه شده و طرح های تشویقی خود از جمله پرداخت تسهیلات به صاحبان کارت خوان ها را حذف کرده اند؛ از این رو اصناف هم در ارایه خدمات به مشتریان از طریق کارت خوان ها محدودیت هایی در نظر گرفته اند. به این صورت که استفاده از کارت خوان ها مشروط به خرید های بیشتر از 10 هزار تومان شده و نظام بانکی هم برای خرید های کمتر از این رقم هزینه 300 تومانی اعمال کرده است. این شایعه هم اما بلافاصله از سوی بانک مرکزی به صوت جدی تکذیب شد. 
حالا سوال این است که با این تکذیب‎ها آیا مساله حل شده است؟ نظام بانکی آیا از دریافت کارمزد از خدمات بانکی کوتاه آمده است؟ اگر این طور است چرا به صورت شفاف اطلاع رسانی نمی‎شود؟
واقعیت این است که این دو مساله یعنی دریافت مالیات از تراکنش‎ها و همچین دریافت کارمزد؛ سابقه‎ای طولانی‎تر از این دارند که بتوان با تکذیب یک خبر قضیه را فیصله داد. نظام بانکی و سازمان امور مالیاتی سال‎هاست  که این قضایا را با دست رد و با پا پیش می‎کشند. البته اینکه دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تراکنش‎های کارتی صحت ندارد درست است اما اینکه سازمان امور مالیاتی به دنبال تسهیل محاسبه مالیات اصناف از طریق سوق دادن آنها به سمت خریدهای کارتی است بر کسی پوشیده نیست. یک روش و راه درست که متاسفانه مجریان آن وسطش به اصطلاح «جا می‎زنند». یکی از تئوری‎های مطرح در مورد عوامل پشت پرده شیوع این شایعات در فضای غیر رسمی این است که برخی از اصناف به دلیل تمایل به فرار از شفافیت مالی به دنبال ایجاد این شایعات موازی برای تحت تاثیر قرار دادن جو عمومی در خصوص رواج خریدهای کارتی  هستند. کنار هم قرار دادن نوع شایعات تا حدی درستی این نظریه را تایید می‎کند. چه این نظریه‎ها درست باشد، چه نه، آنچه در مورد این دو مساله مهم یعنی شفاف سازی فضای کسب و کار و دریافت مالیات با استفاده از رواج خریدهای کارتی و همچنین دریافت کارمزد از تراکنش‎ها و به طور کلی خدمات بانکی؛ مورد توجه است اینکه نهادهای مجری؛ باید جسارت بیشتری از خود به خرج دهند. سازمان امور مالیاتی باید با صراحت کامل این مساله را برای مردم روشن و با آنها در میان بگذارد که با خرید کارتی، اصناف کم‎تر می‎توانند در پرداخت مالیات لاپوشانی کنند. مسوولان بانک مرکزی هم باید با استدلال به مردم بگویند که یکی از راه‎های کسب درآمد نظام بانکی دریافت کارمزد از خدمات بانکی است و برای اینکه هزینه واسطه گری وجوه پایین بیاد نظام بانکی ناچار است به این سمت برود. 
ضمن اینکه بانک‎ها هم باید برای مردم روشن کنند که هرینه کارمزد تراکنش‎های کارتی قرار نیست از خریداران کسر شود و این فروشندگان هستند که باید این هزینه را متقبل شوند. در شرایط فعلی همه چیز در فضایی تاریک و غیر شفاف در جریان است و ممکن است شایعات اینچنینی را بار دیگر هم شاهد باشیم و برخی بتوانند برای حفظ منافع‎شان از این فضا استفاده کنند. شفاف‎سازی بدون رودر بایستی بهترین راهکار پیش‎رو است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :