آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79431
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1394 13:17
تعداد بازدید : 609

مدیران سوئیفت هنوز دستور برقراری ارتباط بانک های ایرانی را دریافت نکرده اند

در حالی که ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی- در آخرین اظهارات خود از آمادگی ایران برای برقراری ارتباط با شبکه سوئیفت خبر داده، معاون نظام پرداخت‎های بانک مرکزی با بیان اینکه در زمان تحریم بانک‎های ایرانی از سوی سوئیفت تعدادی دیگر قطع ارتباط نشدند افزود: البته این بانکها اغلب بانک های خصوصی بوده و در تحریم اتحادیه اروپا قرار نداشتند به عبارتی دیگر موضوع اصلی برای حضور و یا عدم حضور در شبکه سوئیفت به اینکه از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده یا خیر، مرتبط می شود.


ایسنا- معاون نظام پرداخت های بانک مرکزی ادامه داد: در سال های گذشته برخی بانک های دیگر که به شبکه بانکی اضافه شدند به دلیل نبودن در لیست تحریم اتحادیه اروپا توانستند به تدریج و به سختی به سوئیفت متصل شوند.
وی درباره اینکه در سال های قطع سوئیفت، بانک هایی که به این سامانه متصل نبودند این خلاء را چگونه پر کردند؟ گفت: در این مدت با شدت تحریم ها فرصت مناسبی برای شبکه بانکی ایجاد شد تا بتواند نحوه ارتباطات خود با دنیای بدون سوئیفت را تجربه کند. بر این اساس با راه اندازی سامانه سپام تمام کارهای سوئیفت از طریق آن انجام شده و بانک ها تمام مبادلات داخلی خود را در قالب پیام های سوئیفتی و با استانداردهای آن از راه سپام مبادله کردند. در عین حال که برخی بانک ها هم مبادلات خود با بانک مقابل را از روش هایی غیر از سوئیفت انجام می دادند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :