آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79885
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1394 12:55
تعداد بازدید : 1112

در سه ماه اول سال

فقط 200 تن تبلت وارد شده است

اگر چه فعالان بازار، خرداد را بی رونق ترین ماه بازار کامپیوتر می دانند و می گویند که میزان فروش به حداقل رسیده و از واردات خبری نیست، اما بررسی آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک گویای این امر است که نیمی از حجم واردات تبلت در سه ماهه اول سال مربوط به خرداد ماه بوده است.

فناوران- بر آماری که گمرک اعلام کرده ، در سه ماه نخست سال 94 در حدود 0.2 200 تن تبلت با عنوان رایانه لوحی با صفحه نمایش لمسی حداقل 7 اینچی و قابلیت نصب سیم کارت از مبادی رسمی وارد کشور شده است. 
با در نظر گرفتن میانگین وزن 700 گرم برای هر تبلت، می توان تخمین زد که در حدود 286 هزار دستگاه تبلت از مبادی رسمی وارد شده و این میزان واردات در حدود 15.5 میلیارد دلار ارزبری داشته است. از این میزان یکصد تن در ماه های فروردین و اردیبهشت و یکصد تن مابقی در خردادماه وارد ایران شده است.
به گفته کارشناسان، بررسی این اعداد و ارقام گویای آن است که تقاضا برای تبلت حتی در ماه های بی رونق وجود دارد. اما از نظر آنها این موضوعی عجیب نیست و بازار کامپیوتر ایران حتی در بدترین شرایط به حیات خود ادامه داده است.به گفته آنها، به نظر می رسد که نیاز بازار ایران به تبلت در بدترین شرایط هم بسیار بیشتر از این حجم واردات باشد و بدون شک بخش بزرگی از نیاز بازار از مبادی غیر رسمی تامین شده است.
به گفته آنها، از آنجا که تبلت کالایی کم حجم است که به راحتی قاچاق می شود و بازار مستعدی نیز برای قاچاق دارد، هیچ بعید نیست که در بازار آن شاهد قاچاق باشیم.
پیش بینی یا توصیه کارشناسان در مورد وضعیت موجود این است که حالا که شرایط بازار رو به بهبود دارد شاید بهتر باشد که با اتخاذ تصمیمی منطقی در مقابل قاچاق مانع ایجاد شود تا شرکت های بزرگ از حضور در بازار ایران منصرف نشوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :