آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79890
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1394 13:11
تعداد بازدید : 938

در بازار داخلی جریان دارد

رقابت فشرده کارت های گرافیک گیمینگ

بهنام علی محمدی- خلق تکنولوژی های جدید در بازی های گرافیکی موضوعی است که جنگ فناورانه تمام عیاری را میان شرکت های سازنده این بازی ها شکل داده است. امروزه تکنولوژی ساخت بازی های ویدیویی به قدری ارتقا یافته که می توانند بسیاری از کارت های گرافیک تولید شده را به چالش بکشند. خوشبختانه ارتباط تنگاتنگی میان تولیدکنندگان بازی و سازندگان کارت های گرافیک گیمینگ برقرار است و نمی توان این دو صنعت را از هم جدا دانست. در حقیقت، بازی سازان مصرف کنندگان اصلی کارت های گرافیک هستند و بدون آنها نمی توان بازار پر رونقی برای سخت افزارهای گرافیکی متصور بود. اقبال فراتر از انتظار کاربران به بازی های ویدیویی باعث شده که سازندگان کارت های گرافیک گیمینگ، نقش کلیدی را در تکمیل حلقه فناوری های پردازشی ایفا کنند.

سه شرکت گیگابایت، ایسوس و MSI از مطرح ترین سازندگان کارت گرافیک مدل های شاخصی از این محصولات را در پلاتفورم AMD عرضه کرده اند. مدل های گیمینگ این شرکت ها بر پایه تراشه گرافیکی R9390X با لیتوگرافی 28 نانومتری و استاندارد گذرگاه PCI Express 3.0  تولید شده اند.
 محصول گیمینگ گیگابایت با مدلR9390X-WindForce-2X  به صورت دو اسلاته طراحی شده و از 8 گیگابایت حافظه پرسرعت GDDR5 با رابط گرافیکی 512 بیتی بهره می برد. دو درگاه DVI-D، یک درگاه HDMI و سه درگاه DP خروجی های گرافیکی این محصول گیمینگ گیگابایت را تشکیل می دهد. همچنین خنک کننده این کارت از نوع وایندفورس بوده و به دو فن 9 سانتی متری با نویز بسیار پایین مجهز شده است.
شرکت MSI در ساخت نمونه های گیمینگ به خصوص سری لایتنینگ سابقه خوبی دارد. مدل R9390X-GAMING-8G این شرکت با خنک کننده انحصاری جدید TwinFrozr-V طراحی شده و 8 گیگابایت حافظه GDDR5 با رابط گرافیکی 512 بیتی دارد. فرکانس تراشه هاوایی این کارت گیمینگ از 1050 تا 1100 مگاهرتز در حالت های اورکلاک خودکار، بازی و بی صدا در نوسان است که بسته به نیاز پردازشی سیستم تنظیم می شود. پنل خروجی این کارت از دو درگاه DVI-D، یک درگاه HDMI1.4a و یک درگاه DP تشکیل شده است. ایسوس هم در زمینه کارت های گیمینگ تجارب زیادی دارد. کارت STRIX-R9390X-DC3OC یک مدل دو اسلاته است که از خنک کننده انحصاری DCU3 با سه فن خنک کننده بهره برده و 8 گیگابایت حافظه GDDR5 با رابط 512 بیتی، پهنای باند مناسبی را برای این محصول ایجاد می کند. فرکانس تراشه گرافیکی در حالت بازی 1070 و در حالت اورکلاک خودکار 1090 مگاهرتز اعلام شده است. درگاه های DVI-D، HDMI و DP خروجی های تصویر این محصول گیمینگ را شامل می شوند.  اما جدای از مقوله فرکانس و نوع طراحی، سیستم خنک کننده محصولات گیمینگ اهمیت بالایی دارد. خوشبختانه هر سه شرکت از خنک کننده های انحصاری در مد ل های گیمینگ خود استفاده کرده اند که به صورت دوره ای، دستخوش تغییر و بهینه سازی های کاربردی قرار می گیرند. همچنین استفاده از تراشه های با کیفیت برای مدیریت فن ها سبب شده که در زمان بیکاری تراشه گرافیکی میزان نویز تولیدی فن ها به صفر برسد. از سوی دیگر، ارایه درگاه خروجی HDMI با ویرایش 1.4a هم امکان پردازش و ارایه تصاویر 4K را به کارت های گرافیک گیمینگ می دهد که بدون شک، این مزیت به عنوان یک برتری برای گیمرها محسوب می شود. 
اما هر سه کارت گرافیک از ساختار و راندمان مشابهی برخوردارند که این مهم، رقابت را نزدیک تر می سازد.  اگرچه MSI در طراحی مادربردهای ارزان و میان قیمت خود ضعیف ظاهر شده، اما در بخش کارت های گرافیک گیمینگ محصولات خوبی عرضه کرده است. هر سه شرکت از مدعیان اصلی کارت های گرافیک گیمینگ هستند که محصولات شان رقابت فشرده ای را در بازارهای داخلی تجربه می کنند.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :