آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79899
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1394 13:25
تعداد بازدید : 900

اوباما دستور ساخت سریع ترین ابرکامپیوتر جهان را صادر کرد

وقتی بحث ابرکامپیوتر به میان می آید، سرزمین فرصت ها حرفی برای گفتن ندارد. اما باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا تصمیم گرفته که این معادله به سود کشورش رقم بخورد. وی دستور داده که این کشور تا سال 2025 سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را بسازد؛ طوری که 30 برابر سریع تر ابرکامپیوترهای دیگر جهان باشد.

Gizmodo- ساخت این ابرکامپیوتر بخشی از برنامه بزرگ این کشور با نام «برنامه رایانش استراتژیک ملی» است که چندین آژانس مرتبط در این کشور الزام به افزایش قدرت رایانش کامپیوتری از طریق ساخت سریع ترین کامپیوتر جهان می شوند. 
کاخ سفید در بیانیه ای در این مورد اعلام کرد: در دهه آینده، هدف ساخت ابرکامپیوترهایی است که توانایی رایانش یک اگزافلاپ (10 به توان هشت عملیات یا یک میلیارد میلیارد محاسبه در ثانیه) را داشته باشد. لازم به ذکر است که قدرت رایانش بالا فقط به معنی سرعت بالای ابزار رایانشی نیست. بلکه کنسول مشاوره علوم و فناوری اوباما، رایانش با عملکرد بالا را به معنای واقعی کلمه یعنی سرعت، توانایی و کارایی بالا برای پردازش داده های هم عددی و هم غیر عددی شرح داده است.  عصب شناسان تخمین می زنند که یک اگزافلاپ، همان قدرت و سرعتی است که مغز انسان دارد.  گفتنی است که پرسرعت ترین کامپیوتر فعلی دنیا به نام Tianhe-2  در مرکز ملی کامپیوتر چین در گوانگ ژو قرار دارد.
قرار است برای ساخت این ابرکامپیوتر، نهاد تازه ای با عنوان NSCI شکل بگیرد. همانطور که گفته شد، ایالات متحده آمریکا به این دلیل به دنبال پرسرعت ترین کامپیوتر جهان است که می خواهد با آن، به تحقیقات علمی و شبیه سازی های پیچیده دست بزند و امیدوار است که با این ابرکامپیوتر بتواند اطلاعات هواشناسی را بهتر رصد کند و پیش بینی های دقیق تری ارایه کند. همچنین قرار است از این دستگاه برای تشخیص سرطان از طریق تحلیل تصاویر پرتو ایکس استفاده شود.
در پست وبلاگی که در سایت کاخ سفید آمریکا منتشر شده، نوشته شده که ناسا، سازمان فضایی آمریکا نیز ممکن است بتواند از این ابر کامپیوتر برای طراحی کم هزینه تر هواپیما ها استفاده کند.
گفتنی است که پرسرعت ترین کامپیوتر فعلی دنیا به نام Tianhe-2 در مرکز ملی کامپیوتر چین در گوانگ ژو قرار دارد. قدرت محاسباتی آن 86/33 پتافلاپ در ثانیه (۳۳ هزار و ۸۶۳ تریلیون محاسبه در ثانیه) است که دو برابر سرعت دومین ابرکامپیوتر پرسرعت دنیا در آمریکا است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :