آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79953
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1394 12:54
تعداد بازدید : 1243

مدیرعامل شاتل:

به رتبه بندی متما انتقاد داریم

مدیرعامل شرکت شاتل رتبه بندی صورت گرفته از سوی مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت (متما) را دارای اشکالات متعدد دانست و گفت: نسبت به رتبه بندی و معرفی برترین شرکت ها از سوی این مرکز انتقادات اساسی داریم.

فناوران- احمد نخجوانی گفت: پیش از این بارها به سازمان فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده ایم نحوه رتبه بندی شرکت های اینترنتی از سوی مرکز متما اشکالات فراوانی دارد.
اخیرا اطلاعات ازایه دهندگان برتر خدمات اینترنت از سوی متما اعلام شده که با آمار سازمان تنظیم
متفاوت است.
به گفته نخجوانی، پیش از این رتبه بندی کیفیت اینترنت شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی فارغ از تکنولوژی و تنها براساس میزان باند پهن واگذار شده صورت می گرفت که یکی از ایرادهای اساسی این تست ها 
محسوب می شد و به تازگی تفکیک تکنولوژی روی آن اعمال شده است.
وی گفت: عملکرد سرورهای نصب شده سنجش سرعت اینترنت حاکی از آن است که رتبه بندی ارایه کنندگان خدمات اینترنتی، آن هم فقط براساس شاخص سرعت بدون توجه به پروفایل تست شونده، رتبه بندی دقیقی نیست و در گزارش های تحلیل ماهانه مرکز متما فقط جداولی براساس سرعت و در بازه های زمانی مختلف شبانه روز ارایه شده است. نخجوانی افزود: باتوجه به اطلاعاتی که این سیستم درحال حاضر ارایه می دهد، به عنوان یک شاخص تبلیغاتی درآمده است. بر همین اساس، اصلاح نواقص این سیستم به منظور ایجاد رقابتی سالم و کمک به کاربران در انتخاب سرویس دهنده برتر ضروری است.
مدیرعامل شاتل گفت: مکانیزم شناسایی متخلفان در این سیستم مشخص نیست، به طوری که خدمات دهنده اینترنتی که مبنای خود را فقط فروش حجمی گذاشته و سرعت دسترسی به اینترنت را بدون کنترل باز گذاشته باشد، در جدول ارایه شده توسط سازمان فناوری اطلاعات همواره جایگاه نخستین را می تواند به خود اختصاص دهد و همچنین مکانیزم چک کردن صحت آدرس های اینترنتی نیز از موارد دیگر ابهام برانگیز است.
نخجوانی افزود: احراز نشدن هویت کاربرانی که از این سرورها استفاده می کنند نیز فاقد استانداردهای حرفه ای است؛ چراکه یک روبات ساده می تواند چند تست به صورت همزمان روی این سرورها بفرستد و علاوه بر ثبت اطلاعات نادرست، باعث بالا رفتن پردازش سیستم و پهنای باند شبکه مربوطه و ایجاد اختلال نمایشی در سایر نتایج شود. از همین رو احتمال ورود داده های غلط به این سامانه وجود دارد. بر همین اساس، اگر شرکتی بخواهد، به سادگی می تواند در این فرایند تقلب کند و نتایج غیرواقعی به دست آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :