آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79967
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1394 13:8
تعداد بازدید : 948

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران:

بخش خصوصی باید با سرمایه گذاران خارجی شریک شود

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران معتقد است اگر فضایی برای بخش خصوصی فراهم شود تا بتوانند بر اساس منافع خود با سرمایه گذاران خارجی به صورت مشترک کار کنند، بهتر از این است که دولت یا برخی محافل بخواهند برنامه ای را برای دوران پساتحریم تهیه کنند.

ایسنا- علا میرمحمد صادقی ضمن ارزیابی از سفر هیات های اقتصادی اروپایی طی روز ها و هفته های اخیر گفت: در اواخر تحریم ها بخش خصوصی نارضایتی بیشتری از کشو های اروپایی و عربی داشتند، چرا که آن ها مایل بودند با ایران ارتباط برقرار کنند و از امکاناتی که در ایران وجود دارد برای اقتصادشان بهره ببرند. 
وی افزود: سطح روابط اقتصادی و مبادلات تجاری برخی از این کشور ها با ایران نسبت به گذشته به 0.1 تقلیل پیدا کرد و بخش خصوصی آن ها دولت هایشان را زیر فشار گذاشتند تا بتوانند روابط تجاری خود با ایران را افزایش دهند؛ لذا در حال حاضر شاهد این هستیم که کشور های مختلف به ویژه اروپایی ها به دلیل اینکه از یکدیگر جا نمانند و بتوانند بازارهایی که پیش از این در اختیار داشتند را دوباره بدست آوردند حرکت هایی را آغاز کرده اند و تعدادی از این کشور ها از اتاق بازرگانی تقاضا کردند زمینه سفر شان به ایران فراهم شود. 
نایب رییس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: باید به این موضوع توجه کنیم که این کشور ها بیشتر به دنبال منافع خودشان هستند و مایلند بستری برای کالاهایشان در ایران فراهم شود. فعالان اقتصادی در داخل باید زمینه را فراهم کنند تا بتوان از تکنولوژی این کشور ها استفاده کرد اما اینکه بخواهیم بازار هایمان را در اختیار آن ها قرار دهیم اتفاقی نیست که به مصلحت کشور باشد. 
میرمحمد صاقی در عین برقراری و توسعه روابط اقتصادی با کشور های اروپایی و کشور های منطقه را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و گفت: ارتباط با این کشور ها می تواند باعث امید در بخش خصوصی کشور شود، چراکه علاوه بر خارجی ها که در دوران تحریم از سرمایه گذاری در ایران محروم بودند خود سرمایه گذاران ایرانی منتظر بودند که اقدام و حرکتی صورت بگیرد تا بتوانند سرمایه های خود را بکار بگیرند. 
نایب رییس اتاق بازرگانی تهران در بخش دیگری از صحبت هایش درباره اینکه بخش دولتی و بخش خصوصی تا چه میزان برای دوران پسا تحریم آمادگی دارند، گفت: در این رابطه پیش از این جلسات متعددی در وزارت صنعت و همچنین اتاق بازرگانی و محافل دیگر برگزار و برنامه هایی تهیه شده است. 
وی افزود: اگر فضایی برای بخش خصوصی فراهم شود تا بتواند بر اساس منافع خودش با سرمایه گذاران خارجی به صورت مشترک کار کنند می تواند اقدام عملی تری باشد تا اینکه دولت یا برخی محافل بخواهند برنامه ای را تنظیم کنند. در حال حاضر نیز بخش خصوصی در ایران در صدد است با بخش خصوصی کشور های دیگر ارتباط برقرار کند و فعالیت مشترک انجام دهد. نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :