آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79984
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1394 13:40
تعداد بازدید : 1113

روبات پشه ای که روی آب می ایستد

روبات ها هر بار با شکل و شمایل مختلف و به ویژه شبیه به حیوانات طراحی و ساخته می شود و این بار مهندسان روباتیک دانشگاه ملی سئول و هاروارد، روباتی طراحی کرده اند که شبیه به پشه است و می تواند روی آب بایستد.

GizmMag- متخصصان روباتیک آمریکا و کره جنوبی با مطالعات روی حشراتی که می توانند روی آب بایستند و راه بروند، این روبات را ساخته اند. 
آنها با فیلمبرداری از این حشرات به مطالعه دقیق حرکات و ارگونومی بدن این موجودات پرداخته اند که نتیجه آن ساخت روباتی است که قادر است با انجام حرکات مشابه روی آب به صورت معلق قرار گرفته و همچنین با تغییر حالت بدون غرق شدن در آب به سمت بالا پرش کند. سبکی و در عین حال قدرت بالا برای ایستادن در آب از فاکتورهای مهم برای ساخت این روبات بوده است. آنها کشف کردند که حشرات با استفاده از یک حرکت فراگیر حداکثر نیرو را درست در زیر پاها یعنی جایی که سطح آب را می شکند، اعمال می کنند. 
این گروه روباتیک اعلام کرد: به غیر از اینکه روبات باید روی آب بایستد و حرکت کند، باید زمانی که می خواهد از روی سطح آب جدا شود، پاهایش نیرویی را در راستای محور عمودی وارد کند تا با توجه به  شتاب انتقال این نیرو، پیش از آنکه وارد آب شوند، به سمت بالا جهش کنند.
علاوه براین، یکی از عواملی که باعث روی آب ماندن این حشرات می شود، پاهای بلند آنهاست. آنها با بهره گیری از پاهای بلندشان به یکباره سرعت حرکت شان را افزایش می دهند. در نتیجه، آب توانایی واکنش در برابر این سرعت را ندارد و در نتیجه سطح تماس خود را با پاها از دست می دهد. 
این تیم روباتیک، با گردآوری تمامی این اطلاعات ، توانستند این روبات را به سبکی ۴۸ میلی گرم بسازند که به خوبی می تواند حرکت حشرات روی آب را در زمان قرار گرفتن روی آب و جهش تکرار می کند. آنها برای تامین نیروی مورد نیاز روبات برای جهش از روی آب، از مکانیزم ایجاد گشتاور از طریق منجنیق استفاده کرده اند. این روبات می تواند ۱۶ برابر وزن خود نیرو وارد کند، بدون اینکه سطح آب بشکند و داخل آب فرو رود. 
دانشمندان می گویند که چالش بزرگ آنها برای جهش روبات، استفاده از حداکثر نیروی ممکن برای بالا رفتن است؛ در عین اینکه این نیرو نباید از آستانه نیروی کشش سطحی 
بیشتر باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :