آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80077
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1394 11:47
تعداد بازدید : 1195

تشکر لازم نیست، آزادش کنید

علی اصلان شهلا-برخلاف بسیاری از سیاست مداران محافظه کار ایرانی که شبکه های اجتماعی را یک تهدید می دانند، حسن روحانی و تیمش استفاده از این شبکه ها را هوشمندانه بلدند. به همین دلیل هم در طی این دو سال، هشتگ های زیادی مانند «کلید»، «گازانبر»، «روحانی_متشکریم»، تا این اواخر هشتگ «روحانی_تنها_نیست» در حمایت از رییس جمهور و کابینه، حسابی روی بورس قرار گرفت.

@Alishahla13
از این مهم تر، در جریان مذاکرات هسته ای، هشتگ IranDeal ترند جهانی شد و بسیاری از ایرانی ها با استفاده از آن پیام صلح را به خوانندگان شبکه های اجتماعی منتقل می کردند.
هرچند به همان اندازه که با استفاده از این هشتگ ها، از کابینه یازدهم حمایت شده، از آن انتقاد هم شده و درباره آن طنز نوشته اند، اما این کابینه، تصمیم خود را از همان ابتدا گرفته بود تا انرژی اش را بیش از آن که بر توقف تهدیدهای این شبکه ها بگذارد، بر استفاده از آن متمرکز کند.
با این حال مطالبات از رییس جمهور در فضای مجازی بیش از این است. هرچند رییس جمهور بارها اعلام کرده مخالف فیلتر شبکه های اجتماعی است و اجازه نداده در دولتش شبکه جدیدی مسدود شود، اما هنوز دو شبکه اجتماعی بزرگ فیسبوک و توییتر فیلتر هستند. 
فیلتر بودن این دو شبکه نه تنها به دلیل وجود گسترده و رایگان فیلترشکن ها، نتوانسته جلوی تهدیدات را بگیرد، که فرصت را برای استفاده از این شبکه ها در جهت آموزش، فرهنگ سازی، تبلیغ و توسعه کسب و کارها و حتی نقد و اطلاع رسانی در مورد ضعف ها از بین برده است.
به نظر می رسد رییس جمهور به تنهایی توان رفع فیلتر شبکه های اجتماعی که در زمان صدارت محمود احمدی نژاد فیلتر شده اند را ندارد. اما آیا مخالفان قدرتمند این شبکه ها، چشم خود را بر کارکردهای بی شمار این شبکه ها بسته اند و چشم شان جز تهدیدها، هیچ چیز دیگر نمی بیند؟
این که رییس دولت و منتخب ملت در صدا و سیمایی که همواره از شبکه های اجتماعی به عنوان تهدید یاد می کند، مخالفت خود با فیلترینگ را اعلام کند، خود قدمی رو به جلوست. اما این گام کوچک، تا وقتی به نتایج عملی ختم نشود، یک دلخوشی موقت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :