آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80086
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1394 11:54
تعداد بازدید : 1029

وعده بانک مرکزی برای برقراری LC و تاسیس بانک های خارجی در کشور

یکی از مشکلات مهمی که در سال‎های اخیر تجار و تولیدکنندگان با آن دسته و پنجه نرم کرده‎اند محدودیت‎های گشایش ال سی است. روز گذشته ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی در نشست مشترک با اعضای اتاق بازرگانی تهران، وعده رفع این محدودیت‎ها را جدیت به میزبانان خود داد و از راه‎اندازی شعب بانک‎های خارجی در کشور هم سخن گفت.

فناوران- سیف در این نشست با بیان اینکه بانکداری ایران چندین سال از بانکداری بین‎المللی دور بوده است گفت: بانک‎های ما در شرایط جدید باید خود را به روز کنند چراکه در شرایط پساتحریم فضای جدیدی برای نظام بانکی ایجاد می‎شود که می‎توانند خود را با  پیشرفت های بانکداری دنیا هماهنگ کنند.  سیف وقتی در این نشست با درخواست‎های مکرر از سوی فعالان بخش خصوصی برای رفع مشکل گشایش LC (اعتبار اسنادی)  مواجه شد گفت: با توجه به لغو تحریم ها حتما مشکل گشایش LC حل خواهد شد چرا که این موضوع نیاز به برقراری روابط کارگزاری بین الملل و تقویت آن است به طور یقین می توانیم در شرایط پساتحریم مکانیزم گشایش LC را مجدد برقرار کنیم.
 بانک‎های خارجی در ایران 
یکی دیگر از وعده‎های قابل توجه رییس کل بانک مرکزی در این نشست، فراهم کردن شرایط ورود بانک‎های خارجی به کشور بود.
وی در این باره گفت: در حال حاضر شرایط ما به گونه ای نیست که متقاضیان خارجی با محدودیت زیادی مواجه باشند. این در حالی است که در مناطق آزاد محدودیتی برای تاسیس شعبه بانک های خارجی و یا حتی تاسیس بانک جدید نداریم.
در داخل کشور نیز برای تاسیس شعبه بانک های خارجی مشکلی وجود ندارد، اما برای تاسیس بانک های جدید محدودیت هایی است که اکنون در حال بررسی به منظور تاسیس بانک مشترک با افزایش سهم سرمایه گذاری بخش خارجی هستیم. این در حالی است که در حال حاضر مجوز تاسیس تا 40 درصد سرمایه گذاری بخش خارجی وجود دارد.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه در مقابل برخی ابهامات در رابطه با تسویه بدهی بدهکاران ارزی با تاکید بر ماده 20 قانون رفع موانع تولید، توضیح داد: در آیین نامه این ماده تاکید شده که بدهی بدهکاران ارزی تا چهارم مهرماه سال 1391 که مرکز مبادلات ارزی تاسیس شد بر اساس نرخ 1226 تومان تسویه می شود که این بدهی تبدیل به ریال شده و نرخ سود 20 درصد نیز به آن تعلق می گیرد.
 بانک مرکزی هیچگاه نرخ ارز را تعیین نمی کند
سیف همچنین در مورد درخواست بخش خصوصی برای ساماندهی نرخ ارز و یکسان سازی آن، گفت: تک نرخی کردن ارز دغدغه همیشگی بانک مرکزی بوده اما باید توجه داشت که تا زیرساخت های آن به ویژه برقراری و تقویت رابطه کارگزاری بین المللی وجود نداشته باشد، نمی توان به آن ورود پیدا کرد. با این وجود امیدواریم تا با لغو تحریم ها و برقراری روابط بین الملل بانکی بتوانیم نسبت به یکسان سازی نرخ ارز به طور جدی تری اقدام کنیم.وی با  بیان اینکه نظام ارزی ما شناور مدیریت شده است، گفت: بر این اساس حتی در صورت تک نرخی شدن ارز، بانک مرکزی هیچ دخالتی در تعیین نرخ نخواهد داشت و این بازار و عرضه و تقاضای آن است که قیمت را تعیین می کند بنابراین وظیفه بانک مرکزی، نظارت بر بازار و جلوگیری از نوسان شدیدی خواهد بود که به دست سفته بازان و یا هیجان کاذب ایجاد خواهد شد.
 ساختار نظام بانکی معیوب است
رییس کل بانک مرکزی گفت: ساختار نظام بانکی ما واقعا معیوب است به طوری که در بخش هایی از جمله نرخ کفایت سرمایه واقعا مشکل داریم چرا که به شدت پایین بوده و حتی به کمتر از چهار درصد می رسد بنابراین باید در مورد افزایش سرمایه بانک ها به طور جدی کار کرد.
وی در ادامه این نشست با بیان اینکه اقتصاد کشور برای تامین مالی در حد 90 درصد به نظام بانکی وابسته است گفت: باید اقداماتی برای کاهش این فشار انجام شود تا بتوان تامین مالی بلندمدت را به بخش بازار سرمایه واگذار کرد و بانک ها فقط در حوزه تامین مالی کوتاه مدت و بنگاه های کوچک متمرکز شوند این در حالی است که وجود بدهی های دولت به بانک ها، بدهی دولت به بخش خصوصی و معوقات بانکی همچنین بنگاه داری بانک ها موجب قفل شدن بخش زیادی از منابع آنها شده و قدرت مانور در تسهیلات دهی را از آنها سلب کرده است.
 در حال بررسی بورس ارز هستیم
رییس کل بانک مرکزی در حاشیه این نشست در رابطه با این که این بانک تصمیمی برای راه اندازی بورس ارز دارد، گفت: آنچه مسلم است ارز نیازمند بازاری خواهد بود که بتواند در آن معامله شده و قیمت واقعی آن مشخص شود. حال این بازار می تواند بین بانکی و یا در قالب بورس ارزی باشد، اما هم اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم.
وی در مورد این که با یکسان سازی نرخ ارز، مرکز مبادلات ارزی همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد: گفت: خیر این مرکز با تک نرخی شدن ارز برچیده می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :