آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80151
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 12:49
تعداد بازدید : 807

در صورت تصویب پیشنهاد آیکان

کنترل اینترنت سال آینده از دست دولت آمریکا خارج می شود

بر اساس پیشنهادی که آیکان (شرکت اینترنت برای نام ها و اعداد تخصیص یافته) ارایه داده، از اواسط سال 2016 کنترل اینترنت از دست دولت آمریکا خارج و به یک نهاد خصوصی سپرده خواهد شد.

فناوران- موضوع کنترل دولت آمریکا بر سازوکار مدیریت و راهبری اینترنت، سالهاست که موضوع مناقشه است. سال گذشته نیز در پی مذاکرات، توافق شد که کنترل اینترنت از دست آمریکا بیرون بیاید و قرار شد آیکان برنامه اش را در این زمینه ارایه دهد. به این ترتیب آیکان روز جمعه گذشته پیشنهادی 199 صفحه ای در این خصوص منتشر کرد که بر اساس آن به نظارت وزارت بازرگانی ایالات متحده بر این موسسه غیر انتفاعی خاتمه داده می شود.
بر اساس این پیشنهاد کمیته ای به نام کمیته دایمی مشتریان (Customer Standing Committee) در زیر مجموعه آیکان تشکیل می شود که کنترل عملیاتی اینترنت را در قراردادی با به دست می گیرد. در این کمیته نیز ویژگی چندسهامداری (Multi- Stakeholding) حفظ می شود و نقش نظارتی دولت آمریکا به آیکان منتقل خواهد شد و کمیته ای از ذی نفعان، متشکل از بخش خصوصی، دانشگاهی و متخصصان فنی بر عملکرد کمیته جدید نظارت خواهند کرد. اعضای این کمیته نظارت وابستگی دولتی نخواهند داشت.
اما با این اوصاف، بسیاری از وزنه های سنگین سیاسی آمریکا مخالف واگذاری مسوولیت کنترل اینترنت از دولت این کشور هستند و معتقدند که در صورت این واگذاری، دولت بعضی کشورها آسان تر می توانند دست به سانسور اینترنت آن هم به نفع خود بزنند. 
به طور مثال، بیل کلینتون، رییس جمهور سابق آمریکا اعلام کرده که در صورت واگذاری مسوولیت کنترل اینترنت، دولت ها به جای توانمندسازی مردم از این ابزار برای محافظت از سیاست های خود بهره خواهند برد. 
جمهوریخواهان نیز از همان ابتدا ساز مخالف را برای هر تغییری در وضعیت کنترل اینترنت زده اند. با این حال، آیکان قوانینی را پیشنهاد داده که براساس آنها، از دخالت هر کشوری در تصمیم گیری های اینترنتی ممانعت می شود. 
اعضای «کمیته دائم مشتریان» یا (CSC) را سهامداران صنعتی، دانشگاهیان، آژانس های دولتی مثل ناسا و گروه های مدیریت پروتکل مثل کنسرسیوم سیستم های اینترنتی تشکیل می دهند. علاوه بر این، براساس پیشنهاد آیکان، مفاهیم فنی سیستم نام گذاری و آدرس دهی اینترنتی باید توسط یک نهاد حقوقی جدید انجام شود که این نهاد نیز زیر نظر آیکان کار می کند. اگر جامعه ای احساس کند که این نهاد نمی تواند به خوبی به وظایف خود عمل کند، می تواند زنگ خطر را به صدا درآورد و در این صورت باید در سیاست ها تجدید نظر شود. فادی شهاده، رییس آیکان ماه گذشته گفته بود که زمان پایان یافتن نقش دولت آمریکا در اداره اینترنت، اواسط سال 2016 میلادی خواهد بود. 
با این تغییرات، آیکان همچنان یک نهاد مستقل باقی خواهد ماند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :