آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80152
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 12:51
تعداد بازدید : 1000

فاز سوم ساماندهی سیم کارت های بی هویت آغاز شد

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری گفت: فاز اول و دوم ساماندهی سیم کارت های جعلی تمام شد و سریعا سراغ فاز نهایی می رویم.


خبرگزاری تسنیم- ساماندهی سیم کارت های جعلی یا بی نام و نشان به صورت جدی از نیمه دوم سال گذشته در دستور کار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفت و در راستای آن سه فاز تعریف شد.
این سازمان به دنبال جمع آوری سیم کارت های بدون هویت گام اول را با دریافت نام و نشان مالکان سیم کارت ها آغاز کرد و تا گام آخر پیش رفت؛ مدتی از اتمام این فاز نگذشته بود که رگولاتوری سریعا سراغ اجرای مصوبه سال 90 در ارتباط با قطع سیم کارت های مازاد مشترکان رفت. این مصوبه می گوید که هر مشترک نهایتا می تواند 10 سیم کارت در هر اپراتور داشته باشد و اگر این سقف را رعایت نکند، سیم کارت های مازاد او قطع می شود؛ البته از این پس اپراتورها نیز دیگر قادر به ثبت بیش از 10 سیم کارت برای مشترکان نیستند.
به گفته معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری، فاز دوم نیز به صورت کامل اجرایی شده و از منظر قانونگذار دیگر فاز دومی وجود ندارد.
البته یکی از مشترکانی که مشمول فاز دوم می شد شکایتی را نزد دیوان عدالت اداری مبنی بر غیر شرعی بودن سلب مالکیت از دارندگان بیش از 10 سیم کارت برد و این دیوان طی حکمی مانع از اجرای فاز دوم شد اما معاون رگولاتوری دستور دیوان را روشن و در ارتباط با مشترکانی دانست که پیش از مصوبه سال 90 رگولاتوری، اقدام به خرید بیش از 10 سیم کارت کرده بودند.
لذا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سیم کارت های مازاد تمامی مشترکان به جز کسانی که تا سال 90 اقدام به خریداری این تعداد کرده بودند را قطع کرد و برای ساماندهی وضعیت این دست از مشترکان نیز مشغول نامه نگاری با دیوان عدالت اداری شد. داداش زاده در ارتباط با فاز سوم گفت: در این مرحله سامانه ای را در سازمان تنظیم مقررات تعبیه می کنیم تا مردم به آن مراجعه کرده و تعداد سیم کارت هایشان را با روشی خاص مشاهده کنند. بعد از مشاهده اگر شک داشتند این تعداد سیم کارت به نامشان است می توانند از طریق اپراتور مربوطه مشکل شان را حل کنند. وی فاز سوم را مترادف با احراز هویت دانست و تصریح کرد: در فاز اول سیم کارت ها دارای نام و نشان شدند اما این اطمینان وجود ندارد که اطلاعات افراد با مشخصات واقعی آنها بخواند لذا در فاز سوم به سراغ تطبیق می رویم؛ در این فاز اسامی دریافتی با هویت واقعی مالکان سیم کارت تطبیق  داده می شود. او با بیان اینکه نوشتن سامانه شروع شده است، ابراز کرد: شاید بهتر باشد نگوییم نوشتن زیرا از دیتابیس خود اپراتورها استفاده می کنیم و لذا قادر خواهیم بود در فاصله کوتاه کمتر از یک ماه، آن را در سایت رگولاتوری راه اندازی کنیم.
داداش زاده عنوان کرد: دیگر نخواستیم برای احراز هویت، مشترکان چندین بار به اپراتورهای مختلف سر بزنند بلکه یک بار به سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بیایند اطلاعات کامل آنها در تمامی اپراتورها را می دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :