آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80155
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 12:54
تعداد بازدید : 966

شورای عالی فضای مجازی به دنبال تحکیم جایگاه از طریق برنامه ششم توسعه

انتظاری: فضای مجازی نظامات حاکمیتی مشخص ندارد

شورای عالی فضای مجازی پیشنهاداتی را برای تعیین نظامات حاکمیتی حوزه فضای مجازی در برنامه ششم توسعه ارایه خواهد کرد.

فناوران- شورای عالی فضای مجازی که در دو سال گذشته بیش ترین انرژی را برای تحکیم جایگاه خود به عنوان رگولاتور اصلی این حوزه صرف کرده است، اکنون به دنبال تعیین نظامات حاکمیتی حوزه فضای مجازی در برنامه ششم توسعه است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در کمیته حکمرانی فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی گفت: نظامات حاکمیتی حوزه فضای مجازی در داخل کشور مشخص نیست بنابراین نظام حکمرانی فضای مجازی که در حال تدوین در کمیته حکمرانی فضای مجازی مرکز ملی فضای مجازی کشور است باید روابط درون سیستمی را مشخص کند. 
محمدحسن انتظاری در این جلسه که با حضور مسوولان و مدیران سازمان ها و وزارتخانه های مرتبط، کارشناسان و صاحب نظران این حوزه به منظور بررسی احکام برنامه ششم توسعه در فضای مجازی و تدوین  سیاست های راهبردی و تقسیم کار ملی برگزار شد، گفت: فضای مجازی در همه ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی نقش اساسی داشته و زندگی فردی و اجتماعی ما را تحت تاثیر قرار داده است.
وی افزود: پیشنهاداتی که در مرکز ملی فضای مجازی برای سیاست های حاکم در برنامه ششم برای ارایه به مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه شده بود در حد بسیار خوبی به تایید مجمع رسید و توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است. در عین حال با توجه به تغییر پارادایم کشور به «فضای مجازی» یکی از موضوعات اساسی، تحول در نظام حکمرانی فضای مجازی است که باید از این پس در لایحه دولت به آن پرداخته شود و در مجلس نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.
انتظاری تاکید کرد: قوانین و نظامات مربوط به حوزه فضای مجازی هنوز به صورت کامل و جامع تدوین نشده است بنابراین در فضای مجازی ما دچار عدم انسجام هستیم که در این خصوص بخش های مختلف نیاز دارند وضعیت خود را در فضای مجازی بازتعریف کنند و باید ارتباطات سیستمی بین حوزه های مختلف فضای مجازی کشور تعریف شود. رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که در پیوست حکم رهبر معظم انقلاب در تاسیس شورای عالی فضای مجازی نیز تدوین نظامات حقوقی، قانونی و امثالهم آمده است، تصریح کرد:  علاوه بر این که بخش های حاکمیتی داخل کشور باید قواعد تعاملی شان تعریف شود، ارتباطات مجازی بین کشور و نظام بین الملل نیز با عنوان ارتباطات سیستمی حقوقی بین المللی باید طراحی شود.
انتظاری گفت: خلاهای قانونی برای حکمرانی در حوزه فضای مجازی در احکام مشخص طراحی و به شورای عالی فضای مجازی، دولت و مجلس عرضه خواهد شد تا موازی کاری و تداخل فعالیت در بخش های مختلف اتفاق نیفتد و در عین حال کشور برای مدیریت در فضای جدید آمادگی لازم برای پیشرفت داشته باشد.
بر اساس این گزارش کمیته تخصصی حکمرانی فضای مجازی در حال تدوین چارچوب کلی و نظام حاکم بر سیاست های راهبردی این حوزه است که پس از طی مراحل کارشناسی، جهت تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارایه خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :