آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80162
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 13:0
تعداد بازدید : 932

حمله به دشمن فرضی

علی اصلان شهلا- شورای عالی فضای مجازی کشور با حکم مستقیم مقام معظم رهبری و در جایگاهی رفیع و با اختیارات فراوانی تشکیل شده است. این شورا نه تنها وظیفه تدوین سیاست های کلان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را دارد که هم تراز با مجلس شورای اسلامی، اجازه قانون گذاری و ابلاغ آن به دستگاه های اجرایی را نیز دارد.

قطعا چنین جایگاهی، فرصت های بی شماری را در اختیار مسوولان شورا برای توسعه ICT در کشور می گذارد و البته وظایف این شورا نیز بر ایفای چنین نقشی تاکید می ورزد.
با این حال بیش از یک سال است که رییس شورا بیشتر انرژی خود را صرف تحکیم و تثبیت جایگاه این شورا کرده است. در این میان نه تنها برخی از نقش بزرگ شورای عالی فضای مجازی در پشت پرده طرح ادغام یا انحلال شورای عالی فناوری اطلاعات به عنوان رقیب گمانه زنی می کنند که خود محمدحسن انتظاری، بارها در گفت وگوهای مختلف از وجود نهادهای موازی با شورای عالی فضای مجازی انتقاد کرده است. 
حتی در گفت وگویی که با وی در سالنامه فناوران چند ماه پیش انجام داد، وقتی از او پرسیدم «آیا صرف وقت و انرژی زیاد بر سر تعیین ساختارها در این حوزه، سبب نشده کارهای ICT بر زمین بماند» پاسخ داد: وظیفه اصلی ما در درجه اول تعیین همین ساختارهاست.
با این حال به نظر می رسد وجود نهادهای موازی، بیش از آن که خطری برای جایگاه رفیع شورای عالی فضای مجازی محسوب شود، بهانه ای برای تمام کارهایی است که شورا در طول دو سال گذشته باید انجام می داده و البته صورت نگرفته است.
این رقبای فرضی (نهادهای موازی) آن قدر برای رییس شورای عالی فضای مجازی بزرگ و مهم است، که این روزها هم و غم این شورا برای تعیین سهم فضای مجازی در برنامه ششم، به بازتعریف بخش های مختلف این حوزه و ارتباط میان این بخش ها خلاصه شده است.
به راستی ساختارسازی موضوع مهمی برای بحث و تبادل نظر است، اما به نظر می رسد مقابله با دشمنان فرضی برای شورای عالی فضای مجازی، جز مصدومیت و زمین ماندن طرح ها و وظایف این شورا، سود دیگری ندارد!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :