آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80163
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 13:2
تعداد بازدید : 992

افت ارزش سهام مخابرات و ارتباطات سیار در بورس

رکود دامنه دار بورس تهران و ادامه روند نزولی آن موجب شده است تا علاوه بر کاهش متغیرهای مهم بازار سرمایه، جایگاه بزرگان بورس نیز با تغییرات چشمگیری مواجه شود و ارزش بازار شرکتهای میلیاردی بورس افت کند.


ایسنا- جدیدترین آمار منتشر شده از تالار شیشه ای نشان می دهد که با آغاز روند نزولی بورس تهران از دی ماه 92 و فاصله گرفتن بورس از دوران اوج خود، ارزش شرکت های مطرح بورس نیز در کنار سایر متغیرهای این بازار با تغییرات چشمگیری مواجه شده است.
به طوری که افت قیمت و کاهش تقاضای مداوم در بورس تهران موجب شده است تا در کنار افزایش زیان سهامداران، کاهش ارزش و حجم معاملات، ارزش بازار سرمایه و P/E بازار، شرکت های میلیاردی بورس نیز با کاهش معنادار تعداد و ارزش رو به رو شوند.
به این ترتیب با کاهش شاخص و بازدهی بورس تهران از ابتدای سال تاکنون، جایگاه بزرگان بورس نیز با افت معناداری مواجه شده و تعداد شرکت های 10 هزار میلیاردی بورس نسبت به سال گذشته تقلیل پیدا کرده و تنها به 4 شرکت رسیده است بنابراین رکود حاکم بر تالار شیشه ای باعث آب رفتن میلیاردهای بورس وکاهش ارزش بازار آنها شده است.
تازه ترین رتبه بندی شرکت های بورسی نشان می دهد که هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین شرکتی بورسی با بیشترین افت ارزش بازار مواجه شده و در رتبه اول قرار گرفته است به طوری که ارزش بازار این شرکت بزرگ بورسی نسبت به سال گذشته 10 هزار میلیارد تومان افت کرده و از 37 هزار و 425 میلیارد تومان در مرداد 93 به 27 هزار و 279 میلیارد تومان در مرداد امسال رسیده است.
پس از هلدینگ خلیج فارس، تاپیکو و ارتباطات سیار نیز با افت معنادار ارزش بازار خود مواجه شدند به طوری که ارزش بازار این دو شرکت میلیاردی بورس نیز به دلیل کاهش قیمت و افت تقاضا از 14 و 12 هزار میلیارد تومان در مرداد سال گذشته به 11 هزار میلیارد تومان رسیده است.
شرکت مخابرات نیز که در مدت مشابه سال گذشته ارزشی معادل 12 هزار و 165 میلیارد تومان داشته است با افت قیمت خود در یکسال اخیر، 2 هزار میلیارد تومان از ارزش بازار خود را از دست داده و اکنون با ارزشی معادل 10 هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه جزو 4 شرکت میلیاردی بورس محسوب می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :