آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80167
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 13:11
تعداد بازدید : 1046

رییس کل بانک مرکزی: از بانکداری روز دنیا عقب مانده ایم

در چند روز گذشته برای سومین بار پیاپی ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی، از عقب بودن نظام بانکی کشور نسبت به استانداردهای دنیا گله کرد. روز گذشته در مراسم تودیع و معارفه رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی بار دیگر بر این مساله تاکید کرد و گفت: باید بپذیریم در مدت 10 تا 12 سال اخیر به شدت از بانکداری روز دنیا عقب مانده ایم و باید به سرعت آن را رفع کنیم.

فناوران - البته این عقب ماندگی که رییس کل بانک مرکزی به آن اشاره می کند در عرصه های مختلف قابل مشاهده است. از جمله اینکه کارت های بانکی که در حال حاضر در ایران در دست مردم است چند نسل را در دنیا پشت سر گذاشته است و یا خدمات بانکی که در حال حاضر به عنوان خدمات نوین به مردم معرفی می شود در دنیا سال ها قبل تجربه شده و ما هنوز در ایران نتوانسته ایم تکلیف مان را «کیف پول الکترونیکی» روشن کنیم در حالی دنیا در حال عبور از
 این مراحل است.
در سطح کلان تر هم این مساله به خوبی نمایان است. در حال حاضر هنوز صدرصد درآمد بانک های ایرانی از محل واسطه گری وجوه به دست می آید در صورتی که در دنیا درآمدزایی به سمت سودآوری خدمات سوق پیدا کرده و این موضوع خود تاثیری چشم گیری در کاهش ارزش پول دارد. به هر حال صدای رییس کل بانک مرکزی هم درآمده  و  خود او هم در سه روز گذشته سه بار اعتراف کرده که نظام بانکی ما از دنیا عقب است.  سیف در این باره  افزود: در حال حاضر نظام بانکی کشور هم از لحاظ ساختار مالی بانک ها و ساختار حاکمیت شرکتی بانک ها و هم از لحاظ تقویت کنترل های داخلی، نیازمند بازسازی است تا بتواند به ثبات مالی برسد. وی با سنگین توصیف کردن مسوولیت بانک مرکزی در این زمینه گفت: بازسازی نقش نظارتی بانک مرکزی بسیار اساسی است و باید بپذیریم در این مدت 12-10 ساله به شدت از بانکداری روز دنیا عقب مانده ایم و باید به سرعت آن را رفع کنیم و این مهم با مشارکت فعال بانک مرکزی و پژوهشکده محقق می شود.
رییس شورای پول و اعتبار با بیان این که فعالیت های پژوهشکده پولی و بانکی کاملا مورد حمایت بانک مرکزی است و امیدوارم در دوره جدید، این مجموعه به عنوان بازوی تحقیقاتی و پژوهشی، نقش جدی تر و موثرتری ایفاء کند افزود: امیدواریم تغییر مسوولیت، کمترین شوک را در پژوهشکده ایجاد کند و همکاران پژوهشکده منسجم تر از قبل با بانک مرکزی همفکری و همراهی داشته باشند. در این مراسم همچنین فرهاد نیلی، رییس پیشین پژوهشکده به تلاش های مجدانه کارکنان پژوهشکده طی چهار سال و 10 ماه دوران حضورش در عرصه تحقیقاتی اشاره و مراتب سپاس خویش را از همراهی ها و مساعدت مجموعه کارکنان پژوهشکده اعلام کرد. وی با تبریک انتصاب دیواندری به عنوان مدیر خوشنام و کارآمد نظام بانکی کشور، اظهار امیدواری کرد روابط پژوهشکده با نظام بانکی، وارد فصل جدیدی شود. علی دیواندری، رییس جدید پژوهشکده پولی و بانکی نیز در این مراسم گفت: نگاه دکتر سیف به بازار پولی و بانکی کشور، موجب شده است وظیفه سنگینی بر دوش پژوهشکده قرار گیرد و این مهم، مشارکت بیشتر اندیشمندان نظام بانکی و پژوهشکده را می طلبد.
وی «سیاستگذاری و مقررات گذاری» و « وظایف نظارتی» را دو وظیفه کلیدی بانک های مرکزی دنیا برشمرد و گفت: در هر دو مورد، پژوهشکده می تواند به عنوان بازوی پژوهشی و تحقیقاتی بانک مرکزی به ماموریت اصلی خود نزدیک تر شود. وی افزود: بانک های مرکزی کشورهای پیشرفته که اقتصادهای با ثبات و موفقی دارند، معمولا یک بازوی فکری و مشورتی نظیر پژوهشکده به همراه خود دارند که نقش «اتاق فکر» را ایفاء می کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :