آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80168
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 13:12
تعداد بازدید : 979

کپسول ضد صرع نمونه اول است

داروهای چاپ شده هم به بازار می آید

چاپ سه بعدی توانایی ساخت اشیا و ابزارهای مختلف را به نمایش گذاشته و اکنون نخستین مجوز چاپ یک داروی خوراکی از سوی سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (FDA) صادر شده است.

Engaget- بنابر اعلام سازمان نظارت بر غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، داروی ضد صرع «اسپریتام» نخستین دارویی است که به شیوه پرینت سه بعدی ساخته خواهد شد. این داروی چاپ شده که در آزمایش های این سازمان موفق عمل کرده، به صورت کپسولی متخلخل پرینت گرفته می شود و توانایی حمل دارو تا میزان اعجاب آور هزار میلی گرم را دارد. در همین حال به دلیل شکل خود، به آسانی قابل بلعیدن است. برای استفاده از این دارو کافی ا ست بیمار یک جرعه مایع بنوشد تا بدون احساس مزه یا مشکلی در مسیر بلع، دارو به معده منتقل شود. 
یکی از مشکلات اساسی بر سر راه درمان های خوراکی، امتناع بسیاری از افراد از بلعیدن قرص های بزرگ با دوزهای بالاست. بسیاری از کودکان و بزرگسالان از جویدن یا بلعیدن قرص ها که معمولا مزه بسیار تلخی هم دارند، متنفر هستند و برای امتناع از آن، نوبت مصرف داروی خود را لغو می کنند. از سوی دیگر اغلب بیمارانی که دچار صرع یا بیماری های زیر مجموعه آن هستند، دچار مشکلات بلع و تنگی مری نیز هستند که موجب می شود استفاده از داروهای خوراکی برای آنها مشکل شود. با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی، داروخانه ها قادر خواهند بود هر دوز از داروی مورد نظر خود را در کوتاه ترین زمان آماده کنند و داخل یک کپسول «راحت الحلقوم» به بیمار ارایه دهند. برآورد می شود اسپریتام چاپ شده از نیمه دوم سال 2016 میلادی (تابستان 1395) با ارایه نسخه در دسترس عموم قرار گیرد و راهگشای دیگر داروها شود. اگر این پروژه با موفقیت همراه باشد، طی یک دهه آینده داروخانه ها به جای قفسه های پر از جعبه دارو، شبیه کافی نتی با چند پرینتر و کامپیوتر خواهند بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :