آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80183
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1394 13:46
تعداد بازدید : 892

مدیرعامل بانک ملی: امسال در خشکسالی مالی به سر می بریم

عبدالناصر همتی مدیر عامل بانک ملی و رییس شورای هماهنگی های بانک های کشور را می توان به جرات در یک سال گذشته به عنوان «مدافع سر سخت» نظام بانکی کشور قلمداد کرد. وی تقریبا در هر جلسه و هر فرصتی که به دست می آورد سعی می کند پاسخ منتقدان نظام بانکی را بدهد و کاستی های فعلی را به نبود منابع و فشاری که بر این سیستم وارد می شود نسبت دهد.


فناوران- به همین جهت روز گذشته هم او در جمع خبرنگارانی که به مناسبت روز خبرنگار در این بانک جمع شده بودند پس از  تعریف خاطراتی از دوران مسوولیت 13 ساله خود به عنوان معاون سیاسی و خبر صدا وسیما، باز هم به دفاع از نظام بانکی کشور پرداخت و با بیان اینکه در سال 94 سال خشکسالی مالی است گفت: مجموع سرمایه بانک ها کم تر از 10 درصد نقدینگی کشور است و با این شرایط آنها باید بار 90 درصد تامین مالی به دوش بکشند. بنابراین نمی توانند به انتظارات به وجود آمده پاسخ دهند.  همتی گفت: در کنار این موضوع حداقل 50 درصد منابع شبکه بانکی به دلیل مطالبات معوق، بدهی دولت به بانک ها و سپرده قانونی قفل شده است و در واقع بانک ها باید به ازای 50 درصد منابع خود 90 درصد تامین مالی اقتصاد را انجام دهند،اینجاست که مشکلات بوجود می آید و به بانک ها حمله می کنند. وی درباره عدم تمایل بانک ها به پرداخت وام مسکن، گفت: برخی رسانه ها تیتر می زنند که بانک ها تسهیلات وام خرید مسکن پرداخت نمی کنند اما نمی گویند که بانک از کجا منابع بیاورد، وقتی منابع نیست و بانک درگیری های بسیاری دارد چنین وضعیتی بوجود خواهد آمد.
مدیرعامل بانک ملی با بیان تقاضای بالای نقدینگی در اقتصاد ایران، گفت: از یک طرف تقاضا بالاست و از طرف دیگر بانک ها منابع کافی برای تامین آن را ندارند، اما برخی تصور می کنند همه بدبختی ها زیر سر بانک ها است در حالیکه بسیاری از پروژه های اقتصادی که در کشور به نتیجه رسیده است توسط بانک ها تأمین مالی شده و بانک ها نقش بی بدیلی در توسعه کشور داشته اند.همتی گفت: امسال سخت ترین سال مالی است و به عبارت دیگر امسال خشکسالی مالی است که امیدوارم با اجرای توافق، گشایش هایی در مبادلات بین بانکی و بین المللی انجام شود و آن وقت خواهیم دید بانک ها نقش بهتری را در اقتصاد ایفا خواهند کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :