آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80319
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1394 10:10
تعداد بازدید : 906

ابهامات جهش 17 میلیونی تعداد کاربران اینترنت

علی شمیرانی-بیستم بهمن ماه سال 93 بود که محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان سفر خود به استان گلستان گفت: «تا سال گذشته ۳ میلیون نفر از اینترنت استفاده می کردند اما امسال این میزان به بیش از ۸ میلیون نفر رسیده است.» (به نقل از خبرگزاری ها)


نزدیک به 6 ماه بعد وزیر ارتباطات در جریان دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان که سه شنبه هفته گذشته (سیزدهم مردادماه) برگزار شد، آمار کاربران اینترنت را این گونه اعلام کرد که، «۲ سال پیش ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از اینترنت استفاده می کردند، اکنون این آمار به ۲۰ میلیون نفر رسیده است.»
از زمان رفع محدودیت خودخواسته ارایه نسل 3 و 4 در کشور، به نظر می رسد تغییراتی در نوع و تعداد کاربران اینترنت در حال وقوع است، اما این آمار از جهاتی نیز مبهم است.
در حال حاضر دو اپراتور اصلی کشور که سهمی 98 درصدی از کاربران موبایل را به خود اختصاص داده اند، همچنان در حال افتتاح شبکه های نسل پیشرفته خود، آن هم در شهرهای بزرگ کشور که بازده اقتصادی بیشتری برای آنها دارد، هستند. بماند که اخبار افتتاح نسل های جدید یکی از این اپراتورها در برخی شهرها همچنان به شکلی محدود و نه در کل سطح شهرهای بزرگ و پرجمعیت است.
اما به آمار اینترنت موسوم به ADSL هم که باز گردیم، بیشتر کاربران اینترنت را نیز همان مردم کلان شهرها به خود اختصاص داده بودند.
توسعه اینترنت موبایلی نیز فعلا در حد همان شهرهای بزرگ است که بخش اعظم کاربران اینترنت در آنجا سکونت دارند.
یک بررسی میدانی نیز نشان می دهد در همین تهران برخی کاربران اینترنت ADSL ترجیح داده اند به سمت استفاده از اینترنت یکی از اپراتورهای موبایل حرکت کرده و از اینترنت ایشان استفاده کنند. به عبارت دیگر به نظر می رسد بخش قابل توجهی از کاربران اینترنت موبایلی همان کاربران اینترنت ADSL هستند که یا به کل به سمت اینترنت موبایلی مهاجرت کرده اند یا به شکل همزمان از هر دو نوع ارایه اینترنت در کشور بهره مند شده اند.
از این رو هنوز مشخص نیست افزایش 12 میلیونی کاربران اینترنت از بهمن ماه سال 93 تا مرداد ماه سال 94 چگونه محقق شده است. از تمام این آمار که بگذریم، در حال حاضر پرسش هایی در خصوص تعریف «کاربر اینترنت» در کشور نیز وجود دارد که مبنای جهش چند برابری کاربران اینترنت را با ابهاماتی همراه می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :