آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80330
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1394 10:38
تعداد بازدید : 1248

گام مصوبه‌ای برای مهار پیامک‌های انبوه

شرکت های پیامکی دو ماه برای دریافت مجوز مهلت دارند

در دومین جلسه کارگروه «ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در شبکه های ارتباطی» مصوب شد به ارایه کنندگان خدمات ارتباطی و ارایه کنندگان خدمات محتوایی برای اخذ مجوز، دو ماه وقت داده شود.

فناوران- در حالی که حدود 6 ماه از تصویب سیاست های ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در  شبکه های ارتباطی در شورای عالی فضای مجازی می گذرد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بالاخره با بررسی آیین نامه این کار، نخستین گام در جهت اجرای این مصوبه را برداشت.
6 ماه پیش  و در بیست و یکمین جلسه شورای عالی فضای مجازی، و پس از دو جلسه بحث و بررسی سران قوا و اعضای این شورا روی موضوع ساماندهی پیامک های ارزش افزوده و تبلیغاتی، وظیفه این کار بر دوش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. 
این وزارت خانه با تاخیر فراوان و در 15 تیرماه، بالاخره کارگروه ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه را با حضور نمایندگان شورای عالی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت دادگستری، وزارت کشور، وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور، نیروی انتظامی و سازمات تبلیغات اسلامی تشکیل داد. 
هرچند از محتوای نخستین جلسه اطلاعی در دست نیست اما در جلسه دوم این کارگروه که هفته گذشته برگزار شد، آیین نامه «تشکیل و وظایف کارگروه ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در شبکه های ارتباطی» مطرح شد.
در خبری که روی سایت روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال منتشر شده، رییس این مرکز در مورد مصوبات جلسه کارگروه «ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در شبکه های ارتباطی» توضیح داد: در این جلسه آیین نامه «تشکیل و وظایف کارگروه ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در شبکه های ارتباطی» تصویب شد.
موسویان افزود: در این جلسه مقرر شد با توجه به بند سوم مصوبه جلسه بیست و یکم شورای عالی فضای مجازی، مبنی بر الزام اخذ مجوز توسط ارایه کنندگان خدمات ارتباطی و ارایه کنندگان خدمات محتوایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال نسبت به اعطای زمانی معادل دو ماه به این افراد اقدام و پس از آن فعالیت آنان را معلق کند.
البته هنوز فراخوان دریافت مجوز صادر نشده و معلوم نیست این دوماه دقیقا از چه زمانی آغاز شده و شیوه درخواست مجوز  و مدارک مورد نیاز چیست. 
با این حال موسویان پیشتر در گفت وگویی با روزنامه فناوران، در مورد شیوه کار توضیح داده بود: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی ، پیامک های انبوه پیش از نشر بازبینی نمی شوند و نظارت پس از نشر بر آن حاکم خواهد بود. البته ما با کسانی که دارنده بستر ارسال پیامک هستند، مراوده خواهیم داشت، آنها آموزش های لازم را خواهند دید و خودشان باید مسوولیت بررسی اولیه پیامک ها را داشته باشند. ما نیز نظارت پس از نشر خواهیم کرد.
وی افزوده بود: اما در مورد پیامک های ارزش افزوده این طور نیست و در مورد آنها سامانه ای برای آپلود پیامک دیده شده است و متقاضیان با سرعت زیاد مجوز لازم برای انتشار را خواهند گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :