آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80344
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1394 11:31
تعداد بازدید : 907

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‎های دانش‎بنیان:

معافیت‎ گمرکی شرکت‎های دانش‎بنیان اجرا شد

سرپرست امور شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام اجرایی شدن معافیت‎های گمرکی شرکت‎های دانش‎بنیان گفت: یکی از تسهیلات در نظر گرفته شده در قانون حمایت از شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان، معافیت از پرداخت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی در راستای تولید کالاها و خدمات دانش‎بنیان است.

ایرنا- سیدمحمد صاحبکار افزود: در همین جهت شیوه‏نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان سال گذشته در کارگروه ارزیابی شرکت‎های دانش‎بنیان تصوب شد. وی اضافه کرد: این شیوه‎نامه با همکاری دستگاه های ذی‎ربط از جمله گمرک ایران تهیه شده و اکنون این معافیت‎ها بر اساس چارچوب‎های مشخص شده در این شیوه‎نامه، در حال اجرا است، لذا ضروری است شرکت‎های دانش‎بنیان متقاضی، به دقت آن را مطالعه و درخواست های خود را به دبیرخانه کارگروه ارایه دهند. وی اظهارکرد: براساس دستورالعمل ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون، این معافیت‎ها تنها شامل کالاهای غیر تجاری می شود، منظور از کالای تجاری، کالایی است که برای فروش وارد می شود، اعم از اینکه به همان شکل یا پس از انجام عملیات (اعم از تولیدی، تفکیک و بسته بندی) به فروش برسد، به عبارت دیگر، مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می رسند، مشمول این معافیت‎ها نیست.صاحبکار ادامه داد:کالای دانش‎بنیان برای مهندسی معکوس، کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش‎بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت، تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت، ماشین آلات خط تولید برای کالاهای دانش‎بنیان از جمله معافیت‎های قابل اعطا است.
وی در خصوص تعیین فرآیندهای اجرایی اعمال این معافیت‎ها، افزود: شرکت‎های دانش‎بنیان برای استفاده از معافیت‎های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، باید فرم‎های مربوطه را از سامانه www.Daneshbonyan.ir دریافت و پس از تکمیل، به انضمام سایر مدارک مورد نیاز، به آدرس customs@daneshbonyan.ir ارسال کنند. صاحبکار تاکید کرد: اگر کالای وارداتی، ماشین آلات خط تولید باشد و شرکت دانش‎بنیان دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری یا سایر مجوزها از وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، برای استفاده ازمعافیت‎ها باید به سامانه بهین یاب www.behinyab.ir مراجعه کند، این شرکت با رجوع به این سامانه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز برخوردار خواهند بود که طبق قانون به شرکتهای دانش‎بنیان تعلق نمی گیرد. 
وی افزود: برای واردات ماشین آلات خط تولید، ثبت سفارش الزامی است، در سایر موارد نیز چنانچه ارزش کالای وارداتی بالا باشد، مثلا بیش از 5000دلار، بهتر است ثبت سفارش صورت گیرد. 
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‎های دانش‎بنیان ادامه داد: همچنین این معافیت‎ها برای دو مورد تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت و ماشین آلات خط تولید کالاهای دانش‎بنیان در صورتی اعطا می‏شود که مشابه آنها در داخل کشور تولید نشود، در این موارد ادعای شرکت متقاضی درمورد عدم وجود کالای مشابه ساخت داخل، توسط دبیرخانه کارگروه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
صاحبکاربا تاکید براجرایی شدن این معافیت‎ها، اظهارکرد: تاکنون بیش از 60 شرکت درخواست معافیت خود را به دبیرخانه کارگروه ارسال کرده‏اند که پس از انجام ارزیابی های لازم، این معافیت‎ها به چندین شرکت تعلق گرفته و معافیت آنها به گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال شده که خوشبختانه با پیگیری‎های ویژه معافیت‎های گمرکی اعمال شده است، همچنین در کنار این امر به بیش از 200 شرکت دانش‎بنیان، مشاوره های لازم در خصوص این معافیت‎ها و سایر فرایندهای گمرکی ارایه شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :