آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80351
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1394 12:0
تعداد بازدید : 1020

مدیر ترمینال هوواوی در ایران:

رفع تحریم ها اثری بر قاچاق موبایل نخواهد گذاشت

ساحره چمنی- در حالی که زمزمه هایی درباره رفع تحریم ها به گوش می رسد و بسیاری فکر می کنند که این قضیه ممکن است به نفع مصرف کنندگان باشد و قیمت گوشی های موبایل کاهش پیدا کند، اما کارشناسان و واردکنندگان رسمی گوشی های موبایل چنین اعتقادی ندارند.

بر این اساس رضا آقایی نیا، مدیر ترمینال هوواوی در ایران معتقد است که قاچاق هیچ ربطی به تحریم ها ندارد و لغو و رفع تحریم ها باعث جمع شدن کالای قاچاق از بازار نمی شود.
به گفته وی، یکی از مواردی که ممکن است در کاهش میزان واردات کالای قاچاق در بازار ایران موثر باشد، کاهش تعرفه واردات است. درصورتی که تعرفه واردات گوشی موبایل کاهش یابد، ورود کالا به شکل رسمی به نفع واردکننده خواهد بود و نگرانی از بابت رقابت با قاچاقچی نخواهد داشت و میزان واردات کالای قاچاق در بازار به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند.
از سوی دیگر با اعلام احتمال تک نرخی شدن ارز در بازار، موجبات نگرانی واردکنندگان رسمی را فراهم کرده است.
هم اکنون واردات قانونی برای نمایندگی های اصلی به صرفه است زیرا با نرخ ارز دولتی گوشی وارد می کنند. یعنی پول را به شکل مستقیم به حساب شرکت تولیدکننده واریز کرده و با قیمت مناسبی گوشی را وارد و به دست مصرف کننده می رسانند که در این حالت رقابت با کالای قاچاق راحت تر است و نمایندگی های رسمی می توانند گوشی های شان را با قیمتی همتراز قیمت گوشی های غیر رسمی به دست مصرف کننده برسانند و در این حالت خریدار هم ترجیح می دهد گوشی را از نمایندگی ها و فروشگا ه های رسمی خریداری کند. اما واردات گوشی با تک نرخی شدن قیمت ارز، برای واردکنندگان به صرفه نیست که هم به نرخ عرف بازار گوشی خریداری کنند و هم تعرفه گمرکی پرداخت کنند در صورتی که قاچاقچی گوشی را با همان نرخ خریداری و بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد بازار می کند که در این صورت واردکننده رسمی هزینه بیشتری برای واردات خواهد پرداخت و به این شکل گوشی با قیمت بالاتری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و به این ترتیب مشتری ترجیح می دهد گوشی را با قیمت کمتری از قاچاقچی خریداری کند تا نماینده رسمی.
به گفته رضا آقایی نیا تنها راه جلوگیری از قاچاق کالا، کنترل IMEI است که هم اکنون در کشور ترکیه اعمال می شود.
در ترکیه شماره سریال همه گوشی ها به شکل کاملا دقیقی ثبت می شود به طوری که شماره سریال هر گوشی که در شبکه مخابراتی این کشور ثبت نشده باشد پس از حدود یک هفته غیرفعال می شود بنابراین همه گوشی های موبایل باید به شکل قانونی و از طریق گمرک این کشور وارد خاک ترکیه شود و در غیر این صورت هیچ قاچاقچی امکان فعالیت در زمینه فروش گوشی را ندارد. گزارش ها حاکی است در میان کشورهای خاورمیانه، فقط لبنان و ترکیه از چنین سیستمی برخور دارند. البته زمزمه هایی درباره اینکه قرار است ایران نیز چنین سیستمی اعمال کند وجود دارد و در این صورت قاچاق کالا احتمالا با کاهش شدیدی روبه رو خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :