آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80358
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1394 12:7
تعداد بازدید : 1020

ساخت روبات پرنده ای که به دل آتشفشان های ماه می زند

ناسا در حال ساخت پهپادهایی است که خودکار است و قرار است روی کره ماه فرود آید.

فناوران- ناسا معتقد است که تنها یک راه وجود دارد که بفهمیم آیا در آتشفشان های خاموش سمت تاریک کره ماه، طلا وجود دارد یا نه و این راه استفاده از پهپاد خاصی است که می تواند باتری اش را خودش شارژ کند و بدون استفاده از مکان یاب جهانی (GPS) موقعیتش را تشخیص دهد و مهم تر از همه اینکه بتواند در فضایی بدون هوا پرواز کند. 
مهندسان ناسا در حال طراحی یک چنین روباتی با نام «روبات معدن کاو» هستند که برای سفر از راه دور به مناطقی از ماه و مریخ و نمونه برداری از مواد معدنی و منابع دیگر (نه فقط طلا، بلکه نقره، جیوه و آب) طراحی شده اند. 
راب مولر، مدیر ارشد فناوری ناسا در بیانیه ای اعلام کرد: گام اول ما برای استفاده از منابع روی مریخ یا ستاره دیگر این است که کشف کنیم این منابع در کجا قرار دارند. معمولا این منابع در مناطقی قرار دارند که دسترسی به آنها بسیار دشوار است، زیرا در قمست هایی قرار دارند که در سایه دائمی هستند. بعضی از دیواره های دهانه های آتشفشانی زاویه شیب 30 درجه یا بیشتر دارند و به همین دلیل کاوشگرها نمیتوانند از دیواره این حفره ها بالا بروند. 
به گفته ناسا، این پهپاد یک پهپاد استثنایی است؛ ولی ساخت آن تا پنج سال آینده مقدور نیست. مهندسان با تکیه بر پیشرفت های چشمگیر در زمینه پرواز، هدایت لیزر، نقشه برداری و پرینت سه بعدی در حال ساخت نمونه اولیه از این روبات 
هستند. 
به گفته مقامات ناسا، این ماشین روباتیک به روترهای بسیار بزرگی احتیاج دارد، زیرا جو مریخ بسیار باریک است و سیاره ای مثل ماه نیز هوایی برای حرکت این روبات ندارد. این روبات مجبور است که به طور خودکار کار کند و هر لحظه کشف کند که کجا قرار دارد و به کجا می خواهد برود. زیرا در این شرایط احتمال کار کردن GPS بسیار کم است و مهم تر اینکه به دلیل مسافت بسیار زیاد، احتمال ارتباط با این پهپاد نیز تقریبا وجود ندارد. 
ناسا می گوید، پهپادهای اکتشافی، برای مثال نمونه های آب یخ زده یا بخشی از خاک یک منطقه را برداشته و برای تحلیل دقیق و همچنین شارژ دوباره باتری های شان به پایگاه بر می گردانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :