آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80823
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1394 13:22
تعداد بازدید : 872

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران:

خصوصی سازی در دوران پساتحریم اجرایی شود

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بر لزوم اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی برای تقویت اقتصاد کشور در دوران پس از تحریم تاکید کرد و گفت: در نخستین گام برای برنامه‎ریزی اقتصاد پساتحریم، باید اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

سازمان توسعه و تجارت- غلامحسین شافعی با بیان اینکه اقتصاد ایران، جزو اقتصادهای نوظهوری است که می‎تواند در آینده جذابیت قابل توجهی برای جهان داشته باشد، اظهار داشت: از این رو بسیاری کشورهای دنیا خواستار روابط دوجانبه و سه جانبه با ایران هستند.
رییس پیشین اتاق بازرگانی ایران در خصوص فرصت‎های پیش روی ایران در دوران پساتحریم، افزود: کشورهای مختلف جهان به ویژه اروپایی‎ها به درستی فکر می‎کنند که راه ورود فعالیت‎شان در کشورهای آسیای مرکزی، افغانستان، عراق، حوزه قفقاز به شرط همکاری سه جانبه با ایران سهل‎تر است.
وی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی اشاره کرده اند باید اقتصاد را مردمی کنیم، اما متاسفانه شاهد حرکت‎های سازنده‏ای در این زمینه نیستیم.
وی با تاکید براینکه در نخستین گام برای برنامه‏ریزی اقتصاد پساتحریم باید اقتصاد را به بخش‎خصوصی واگذار کنیم، یادآور شد: در این مورد اول باید به توانمندسازی بخش خصوصی همت گماریم و بعد از توانمندسازی اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کنیم؛ یعنی آنچه مورد انتظار است و تا به حال انجام نشده است.
شافعی گفت: درست است که دولت یازدهم با اعتقاد این قضیه را مطرح می کند، اما در رده‎های مختلف دولت گوش شنوا در این ارتباط وجود ندارد و در اجرای منویات دولت، در خود ساختار دولت دچار مشکل هستیم.
شافعی تاکید کرد: نگاه دولت مخصوصا شخص رییس جمهور به اتاق بازرگانی بسیار مطلوب است اما در عمل مشکلات بنگاه‎های اقتصادی با سازمان‎های دولتی و با سیستم‎های پولی و مالی کشور مثل گذشته برجاست و دچار مصایب و مسایل فراوانی هستند.
به اعتقاد شافعی ما هیچ چاره و راهی نداریم جز اینکه یک ائتلاف بزرگ بین بخش خصوصی و دولت برای مسایل اقتصادی ایجاد شود و دو طرف به صورت هماهنگ برنامه اقتصادی کشور را جلو ببرند و اگر غیر از این باشد، شاید نتیجه مورد انتظار را دریافت نکنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :