آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80881
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 13:36
تعداد بازدید : 1028

یوجین کسپرسکی به ادعای تخریب رقبا پاسخ داد:

پـرت وپلاهـای منـابع ناشنـاس!

پس از انتشار گزارشی به نقل از دو کارمند سابق کسپرسکی که مدعی می شد این شرکت امنیت سایبری کاسپرسکی برای تخریب رقبای خود در بازار آنها را فریب داده است، یوجین کسپرسکی بنیان گذار و مدیر این شرکت در وبلاگ خود به این ادعا پاسخ داد.

فناوران-  دو تن از کارکنان سابق شرکت کاسپرسکی در گفت وگو با رویترز مدعی شدند که این شرکت برای تخریب رقبا آنها را طوری فریب داده تا فایل های خوش خیم را در دسته مخرب ها قرار دهند.
آنها افزودند: هدف این فعالیت سری، شرکت های مایکروسافت، آ وی جی، اَوَست و دیگر رقبا بوده و باعث شده آنها فایل های مهم را در رایانه های مشتریان خود، حذف یا غیرفعال کنند.
بر اساس ادعای این دو کارمند سابق که نخواسته اند نام شان فاش شود، برخی از این فعالیت ها به دستور شخص یوجین کسپرسکی صورت گرفته است. یکی از کارکنان سابق کاسپرسکی گفت: یوجین این رقبا را سارق می دانست.
هر دو منبع آگاه می گویند جزو معدود افرادی هستند که از این ماجرا خبر دارند. لابراتوار کاسپرسکی گزارش ها مبنی بر تلاش این شرکت برای فریب رقبا به قرار دادن فایل های سالم در دسته ویروس ها و بدافزارها را به شدت تکذیب و در در بیانیه ای اعلام کرد: شرکت ما هرگز برنامه مخفیانه ای برای فریب رقبا و ضربه زدن به جایگاه آنها در بازار نداشته است. این اقدامات غیراخلاقی و نادرست هستند.
مقامات اجرایی شرکتهای مایکروسافت، آ وی جی و اَوَست پیشتر به رویترز گفتند که در سالهای اخیر گروههای ناشناس سعی کرده اند آنها را فریب دهند و فایلهای سالم را ویروس جلوه دهند. مسوولان این شرکتها در تماس رویترز درباره اتهامات دست داشتن کسپرسکی در این فریب کاری اظهارنظر نکردند.
اما یوجین کسپرسکی نیز در پستی وبلاگی در وبلاگ خود با عنوان پرت و پلاهای منابع ناشناس  ( THE ABRACADABRA OF ANONYMOUS SOURCES) به این اتهامات پاسخ داده است. 
وی نوشته است: « چه کسی جان اف کندی را ترور کرد؟ چه رازی در پس مثلت برمودا نهفته؟ فراماسونری چه اهدافی را دنبال می کند؟ پاسخ به همه این سوالات ساده و صریح است؛ تنها کاری که برای جواب دادن به این سوال ها باید انجام دهید اضافه کردن «از قول منابع خبری که نخواستند نام شان فاش شود» در ابتدای پاسخ است تا به همین راحتی به هر سوال ریز و درشتی در هر زمینه و مبحثی جواب داده باشید. از این گذشته میزان اعتبار پاسخ این سوالات نه به خاطر جواب معتبر و قانع کننده آنها، بلکه به دلیل «منبع انتشار» آنهاست که در نظر اذهان عمومی دوچندان می شود.
خبرگزاری رویترز به تازگی گزارش بین المللی و اختصاصی بزرگی را در حوزه آنتی ویروس ها منتشر کرد. اما در این گزارش که پر از ادعاهای دروغ است. رویترز مدعی شده که کسپرسکی بدافزارهایی را طراحی کرده و به طور ویژه آنها را بین راهکارهای امنیتی شرکت های رقیب منتشر کرده تا عملکرد این نرم افزارها دچار اختلال شود و سهم بازار کسپرسکی بالا بکشد.
داستان خبری رویترز برپایه اطلاعاتی از سوی «کارکنان سابق» کسپرسکی که نمی خواستند نام شان فاش شود بنا شده است، درحالی که تمام اتهام های رویترز علیه کسپرسکی کاملا بی پایه و اساس است.
اما بیایید این خبر جعلی را با ترازوی عقل و منطق بررسی کنیم. معمولا کارکنانی که با دلخوری از سازمانی جدا می شوند درباره کارفرمایان سابق خود بد و بیراه می گویند، اما در این مورد، رویترز دروغ های بزرگی را کنار هم ردیف کرده است.
شاید این «منابع خبری» با حرف های خود موفق شدند گزارشگران رویترز را حسابی تحت تاثیر قرار دهند تا این خبر منتشر شود، اما واقعیت آن است که انتشار یک خبر با برچسب «انحصاری» آن هم بدون منابع یا شواهد موثق تنها یک کار خبری ضعیف است. باید منتظر ماند و دید این «منابع خبری» در گزارش بعدی خود چه داستان هایی را علیه کسپرسکی مطرح می کنند و چه کسی ممکن است حرف های شان را باور کند.
در واقع داستان خبری رویترز معجونی از چند خبر واقعی و انبوهی از خیال و فانتزی است. در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ صنعت آنتی بدافزار درپی ضعف بزرگش برای شناسایی False Positiveها (تفکیک فایل های بدافزاری از فایل های سالم) ضربه بزرگی را دریافت کرد و متاسفانه کسپرسکی نیز یکی از شرکت هایی بود که متحمل این ضربه شد. اما مشخص شد که این ضربه بزرگ ناشی از یک حمله سازمان یافته علیه صنعت امنیت نرم افزاری بوده است. به بیان دیگر فرد یا افرادی اقدام به انتشار نرم افزارهای سالم می کردند که در دل آنها کدهای خرابکارانه گنجانده شده بود تا موتور آنتی ویروس بسیاری از شرکت ها از جمله کسپرسکی را به چالش بکشند. بعد از گذشت دو سال هنوز عامل آن حملات شناسایی نشده، اما از نگاه رویترز، کسپرسکی پشت همه ماجراها بوده است! من که از شنیدن این افترای بی اساس شگفت زده شده ام!
اما ماجرا واقعا از چه قرار است؟ در ماه نوامبر ۲۰۱۲، محصولات کسپرسکی چند فایل سالم را به اشتباه فایل آلوده و ویروسی تشخیص دادند این فایل ها به سرویس های بازی Steam، Mail.ru و سرویس QQ تعلق داشت. تحقیقات درون سازمانی کسپرسکی نشان داد این تشخیص اشتباه درپی یک حمله سازمان دهی شده از سوی افراد ناشناس صورت گرفته است. علاوه بر این تا چند ماه قبل از این حادثه، تیم تحقیقات ضد بدافزار کسپرسکی از طریق شبکه های اطلاعاتی در صنعت امنیت مانند وب سایت VirusTotal بارها فایل هایی را از سه کلاینت نام برده دریافت کرد که کدپایه آنها اندکی دستکاری شده و کدهای خرابکارانه به آنها افزوده شده بود.
بعدها به این نتیجه رسیدیم که مهاجمان احتمالا از الگوریتم تشخیص بدافزاری هر شرکتی شناخت و آگاهی داشتند و دقیقا می دانستند کدهای بدافزاری را کجا تزریق کنند تا نرم افزارهای ضد بدافزار دنبال آنها بگردند (و در نتیجه آنتی ویروس ها فایل های سالم را به عنوان فایل آلوده شناسایی کنند و تشخیص اشتباه دهند).
موارد False Positive بعد از انتشار آپدیت فایل های دستکاری شده شناسایی شدند. سیستم آنتی بدافزار کسپرسکی با مقایسه فایل های دستکاری شده با فایل های پایگاه داده خود موفق شد فایل های خرابکارانه را شناسایی کند. در گام بعدی، الگوریتم شناسایی بدافزار خود را بهبود بخشیدیم تا از تکرار چنین رویدادی بپرهیزیم.
اما این حملات سازمان یافته تا پایان سال ۲۰۱۳ ادامه داشت و همچنان شاهد فایل های سالم و دستکاری شده فراوانی بودیم. از این گذشته باخبر شدیم که کسپرسکی تنها قربانی این حملات نبوده و شرکت های دیگری نیز هدف این فایل های دستکاری شده قرار گرفته بودند تا با تشخیص اشتباه از اعتبار محصولات آنها کاسته شود.
در سال ۲۰۱۳ پشت درهای بسته جلسه ای را با سایر بازیگران مطرح در صنعت امنیت سایبری و شرکت های نرم افزاری بزرگ برگزار کردیم که این حملات سازمان یافته بر کسب و کار آنها تاثیر گذاشته بود.
همچنین برخی از شرکت های نرم افزاری بزرگی که از این حملات در امان مانده بودند نیز در این جلسه شرکت داشتد. شرکت کنندگان در جلسه اطلاعات خود در مورد این حمله گسترده را به اشتراک گذاشتند و تلاش شد تا افراد و مقاصد پشت آن شناسایی و راهکاری عملی برای جلوگیری از بروز دوباره چنین حوادثی تدوین شود.
متاسفانه نتیجه پرباری از این جلسه حاصل نشد. در واقع برخی از شرکت کنندگان احتمال دادند که یک تولید کننده آنتی ویروس ممکن است پشت این حملات بوده باشد و یا یک بازیگر جدید و ناشناخته کمپینی را علیه محصولات آنتی ویروس به راه انداخته تا کدهای بدافزاری آن ناشناخته بماند.
چنین دروغ ها و تهمت هایی تازگی ندارند. از اواخر دهه ۹۰ همراه خودم پلاکاردی را به کنفرانس های خبری می بردم که روی آن بزرگ نوشته شده بود «نه!» تا با این پاسخ ساده و مستقیم در وقت و انرژی خودم صرفه جویی کنم.
به این ترتیب هروقت کسی سوال می کرد که «آیا خود شما ویروس می نویسید تا آنتی ویروس تان آنها را پاک کنند؟» فقط پلاکاردم را نشان می دادم. هنوز هم که هنوز است از این دست سوالات از من پرسیده می شود. اما واقعا خیال می کنند یک کسب و کار ۱۸ ساله که برپایه اعتماد صد در صدی بنا شده دست به انجام چنین کارهایی می زند؟
به چشم بعضی ها شما همیشه گناهکار هستید مگر آنکه خلافش ثابت شود. چنین افرادی همیشه وجود دارند و زندگی تا بوده همین بوده است. اما امیدوارم مردم با دیدی باز به بی اساس بودن این اتهامات کذب و غیرمنطقی پی ببرند. با اطمینان می گویم که به همکاری تنگاتنگ خود با سایر بازیگران عرصه امنیت سایبری ادامه خواهیم داد تا دنیای دیجیتال امن تری را خلق کنیم و در راه مبارزه با تهدیدات امنیتی و برملا کردن منبع و عوامل آنها ذره ای در فروگذار نخواهیم کرد.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :