آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81006
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1394 11:12
تعداد بازدید : 1491

همه چیز درباره مارشمالو؛ نسخه بعدی آندرویید

شرکت گوگل اعلام کرد نام کامل نسخه بعدی آندرویید که تاکنون با نام آندرویید M معرفی شده بود “مارشمالو” است.

ایسنا - آندرویید ماشمالو نسخه 6 سیستم عامل موبایلی گوگل که قرار است پاییز امسال عرضه شود، ابتدا در کنفرانس توسعه دهندگان گوگل در ماه می رونمایی شد اما به رسم سابق گوگل نام کامل نسخه جدید سیستم عامل خود را اعلام نکرد و از کاربران خواست آن را حدس بزنند. گوگل معمولا یک روند الفبایی را برای نامگذاری نسخه های آندرویید دارد که همگی نام دسرها هستند. برای مثال آندرویید 1 را به اسم انجل کیک، آندرویید 1.1 را با نام باتن برگ، آندرویید 1.5 را با نام کاپ کیک و آندرویید 1.6 را دونات، آندرویید 2 را با نام ایکلر، آندرویید 2.2 را فرویو، آندرویید 2.3 را گینگربرد، آندرویید 3 را هانی کامب، آندرویید 4 آیس کریم ساندویچ، آندرویید 4.2 و 4.3 جلی بین، آندرویید 4.4 کیت کت و آندرویید 5 لالی پاپ نام داشتند که به ترتیب حروف الفبا از a تا l در ابتدای نامهای آنها دیده می شود. این به این معنی است که نام نسخه بعدی آندرویید با حرف M شروع می شود و اکنون مشخص شده که مارشمالو نام خواهد داشت.
گوگل گفته است آندرویید مارشمالو قدرت آندرویید را به تمامی محیط های شغلی خواهد رساند.
آندرویید مارشمالو شامل رویکرد ساده تری در قبال مجوزهاست در حالیکه کنترل دقیق تری را در زمینه آنچه که اپلیکیشن ها میتوانند به آن دسترشی داشته باشند در اختیار کاربر می گذارد.
این سیستم عامل جدید همچنین مجهز به سیستم پرداخت موبایلی گوگل، پشتیبانی از یو اس بی نوع C و تعدادی ترفند و پیشرفت در سراسر سیستم عامل است.
آندرویید مارشمالو، جانشین نسخه پنج لالی پاپ خواهد شد که سال گذشته تغییرات قابل توجهی را در زمینه رابط کاربری و جلوه های بصری برای آندرویید به ارمغان آورد. رابط کاربری جدید گوگل تغییرات شگرفی در آندرویید ایجاد کرد که نسخه لالی پاپ را رنگی تر و کار با آن را قدری نرم تر کرد. گمان میرود گوگل در حال کار روی دو مدل جدید از گوشیهای هوشمند نکسوس است که برای به نمایش گذاشتن آندرویید شش عرضه خواهند شد. یکی از این دو مدل جدید نکسوس توسط شرکت هوآوی ساخته خواهد شد.
  حسگر اثر انگشت
نسخه بعدی آندرویید ظاهرا دارای قابلیتی خواهد بود که به کاربران اجازه می دهد با استفاده از اثرانگشت و بدون تایپ رمزعبور وارد یک سری از اپلیکیشن ها شوند.
اگر این موضوع صحت داشته باشد بیانگر اینست که گوگل رابط کاربری تشخیص اثر انگشت را برای برنامه نویسان ایجاد خواهد کرد تا آنها بتوانند این قابلیت را در اپلیکشن های خود قرار دهند.
پشتیبانی از قابلیت تشخیص اثرانگشت یکی از ویژگی های کلیدی نسخه بعدی آندرویید است تا به این سیستم عامل کمک کند تا به آی او اس اپل برسد.
البته این قابلیت روی تمام گوشی های آندروییدی کار نخواهد کرد زیرا تنها تعداد کمی از گوشی های آندروییدی دارای حسگر تشخیص اثر انگشت هستند که شامل گالکسی اس 6، گالکسی اس 6 اج، گالکسی اس 5 و اچ تی سی وان ماکس می شوند.
هم اکنون کارایی حسگر اثر انگشت در گوشی های آندروییدی که مجهز به این حسگر هستند نسبتا محدود است. در بسیاری از گوشی های آندروییدی در حال حاضر این قابلیت صرفا برای باز کردن قفل گوشی به کار می رود. اما با اضافه شدن این قابلیت به آندرویید، توسعه دهندگان اپلیکیشن می توانند از این ویژگی در نرم افزارهای خود استفاده کنند.
بنابراین اگر کاربر بخواهد از نرم افزارهای بانکی یا جی میل استفاده کند برای شناسایی می تواند از تشخیص اثر انگشت استفاده کند.
ظاهرا گوگل قصد داشت سال گذشته در نکسوس 6 از ویژگی تشخیص اثر انگشت استفاده کند اما رابط کاربری این قابلیت در آندرویید لولی پوپ آماده نشده است. اگر این قابلیت به آندرویید بعدی راه پیدا کند به معنی اینست که گوشی های بیشتری از جمله گوشی های نکسوس به حسگر اثر انگشت مجهز خواهند شد.
  تمرکز روی قابلیت های خانه هوشمند
گزارش ها حاکی است که گوگل در حال کار روی نرم افزار جدیدی برای کنترل وسایل الکترونیکی خانه است تا نسل بعدی یخچال ها و لامپ های هوشمند با گوشی موبایل روشن یا خاموش شوند.
اگر این موضوع صحت داشته باشد شاهد قابلیت های جدیدی خواهیم بود که گوشی شما را به لوازم خانه نزدیک تر می کند. برای مثال گوگل در آندرویید لالی پاپ قابلیت جدیدی را معرفی کرد که اگر کاربر یک ساعت هوشمند آندروییدی به دست داشته باشد، به طور خودکار قفل گوشی را باز می کند.
  ارتباط بیشتر با خودروها
گوگل ظاهرا قصد دارد همزمان با رونمایی از آندرویید مارشمالو خبرهای جدید مهمی را درباره پلت فرم خودرویی خود اعلام کند. این امر حاکی از اینست که شاهد کارایی بیشتری در سیستم عامل آندرویید و سازگاری آن با “آندرویید اتو” که سال گذشته رونمایی شد، خواهیم بود. در حال حاضر آندرویید اتو روی گوشی نصب و به سیستم مولتی مدیا خودرو متصل می شود. اگر گوگل تصمیم بگیرد یک پلت فرم کامل برای خودرو بسازد این رویه می تواند تغییر کند.
  هوشمندتر شدن نوتیفیکیشن ها
گوگل احتمالا در حال کار برروی یک سیستم جدید نوتیفیکیشن است که تمام پیام ها روی تمام دستگاه ها را واحد خواهد کرد. برای مثال اگر شما نوتیفیکیشنی را در رایانه دسکتاپی یا لپ تاپ خود ببینید این پیام به طور خودکار از گوشی شما حذف خواهد شد تا شما پیام های قدیمی را مشاهده نکنید. این تغییر کوچک است اما می تواند بسیار مفید باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :