آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81007
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1394 11:42
تعداد بازدید : 1162

ماجرای 28 میلیون حساب بی‌هویت بانکی جعلی چه بود؟

به ازای هر ایرانی بیش از پنج حساب بانکی وجود دارد

تعداد بالای حساب‎های بانکی باز شده در کشور با توجه به شناسایی بیش از 38 میلیون حساب بی هویت و 8 میلیون حساب تقلبی که خبر آن در هفته‎های اخیر از سوی بانک مرکزی اعلام شد، می‎تواند در آینده به یکی از مشکلات سیستم بانکی کشور بدل شود.


فناوران- بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در حال بیش از 400 میلیون حساب بانکی در کشور افتتاح شده که میانگین آن به ازای هر ایرانی برابر با  5حساب بانکی است.
نبود سیستم جامع مدیریت حساب‎های بانکی و جزیره‎ای عمل کردن بانک‎ها در این حوزه باعث شده که هر ایرانی ترجیح بدهد در چند بانک مختلف حساب داشته باشد. همین مساله دست پولشویان و سودجویان را برای بهره‎برداری نامشروع از این شرایط بازتر کرده است. 
پیش از این ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی درباره حساب های مشکل ساز و بدون احراز هویت در سیستم بانکی هشدار داده بود.
معاون نظارتی بانک مرکزی در این خصوص گفته است: از ٣٨ میلیون حساب بانکی مشکل دار حدود ٣٦ میلیون حساب مسدود شده اما در حدود دو میلیون و ٤٠٠ هزار حساب بانکی فعال در سیستم بانکی کشور وجود دارد که کد ملی ندارند.
 حمید تهرانفر به اقتصادنیوز گفت: منظور آقای سیف این نیست که هشت میلیون حساب جعلی در نظام بانکی کشور وجود دارد بلکه آمار ارایه شده از سوی ایشان نشان دهنده تعداد حساب های فعال و راکد در کشور است که تعدادی از آنها دارای مشکل است.
او ادامه داد: برخی از این حساب های بانکی با کد ملی افراد انطباق نداشته یا برخی از آنها به علت عدم مراجعه افراد برای تکمیل اطلاعات، دارای اطلاعات ناقص است.
وی گفت: حدود ٤٠٠ میلیون حساب بانکی در نظام بانکی کشور افتتاح شده است، به هر حال ممکن است تعدادی از این حساب ها با مشکل مواجه باشند. اما نمی توان گفت چون حساب مشکل دار در سیستم بانکی داریم حتما این حساب ها جعلی هستند یا برای مقاصد تبهکارانه چون پولشویی به کار برده می شوند. 
معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: همان طور که آقای سیف گفته اند ٣٨ میلیون حساب مشکل دار در سیستم بانکی وجود دارد که عمده این حساب ها با توجه به بررسی های انجام شده مشکل عدم انطباق کد ملی و اطلاعات فردی در آنها وجود دارد که این حساب ها مسدود شده اند.
او با بیان اینکه بخش دیگری از این حساب های مشکل دار مربوط به اتباع خارجی است، گفت: در این زمینه نیز اقدامات لازم در حال انجام است و به زودی حساب های بانکی اتباع خارجی هم ساماندهی خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :