آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81037
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1394 14:41
تعداد بازدید : 921

ضرورت ترغیب شرکت‏های نرم افزاری برای دریافت گواهینامه دانش بنیان

مسوول کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران از شرکت‏های حوزه نرم افزار دعوت کرد برای دریافت گواهینامه دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری رییس جمهور اقدام کنند.

 فناوران- شاهین طبری، مسوول کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران گفت: دغدغه اصلی ما درسازمان، پیگیری مطالبات اعضا به عنوان نماینده صنف است که طبعا درباره دانش بنیان شدن، تلاش ما باید به تسریع و تسهیل ارتباطات اعضا با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معطوف باشد و خوشبختانه همکاری خوبی بین بخش خصوصی و سازمان های بالا دستی در این رابطه شکل گرفته است .
طبری  در خصوص ضرورت دریافت گواهینامه دانش بنیان برای شرکت‏های نرم افزاری افزود: شرکت های نرم افزاری محصولی تولید می کنند که قابل دیدن نیست به همین دلیل احتیاج دارند عیار توانمندی محصولات خود که در واقع دارایی اصلی آنها محسوب می شود را با شاخص هایی بسنجند که  قطعا مقوله دانش بنیان شدن یکی از روش هایی است که می تواند درباره این موضوع به ما کمک کند.  او با تاکید بر رسالت سازمان در پیگیری مطالبات صنف ادامه داد: سازمان تلاش می کند با مطالبه نیازهای آحاد صنف از سازمان های قانون گذار، زمینه بروز نوآوری و تولید محصولات دانش بنیان را در شرکت های فعال انفورماتیکی تسریع کند.
به گفته مسوول کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران درباره تسهیلات دریافت این گواهینامه  گفت: شرکت هایی که موفق شوند از ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گواهی دانش بنیان دریافت کنند از تسهیلات متنوعی که در قانون پیش بینی شده است مانند تسهیلات بانکی و معافیت های مالیاتی بهره مند خواهند شد.
طبری ادامه داد: به عنوان نماینده بخش خصوصی حوزه نرم افزار در سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران تصور می کنم ترغیب شرکت های عضو برای دریافت تاییدیه دانش بنیان بودن از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قطعا می تواند یکی از دستاوردهای ما در کمیسیون نرم افزار باشد تا محصولات نرم افزاری را به عنوان یک دارایی ارزیابی کرده و وجود آن ها را به اثبات برسانیم .  او با بیان اینکه مطالبه امتیازات شرکت های دانش بنیان نیز یکی از وظایف اصلی صنف است گفت: طبعا این نوع شرکت ها باید در آینده ای نزدیک از امتیازهایی برخوردار شوند؛ به ویژه برای شرکت هایی که ایجاد شغل تخصصی و ارزش آفرینی می کنند .
به گفته  مسوول کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، در کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه اهمیت ویژه ای برای شرکت های تولیدکننده دانش وجود دارد؛ چراکه آنها فعالیتی مقیاس پذیر انجام می دهند و خدماتی را تولید می کنند که گستره تاثیرپذیری شان بسیار زیاد است .
وی ادامه داد: در مدل جهانی، شرکت های تولیدکننده ارزش افزوده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات جزو ۱۰ شرکت برتر اقتصاد کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه هستند که متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست و باید بدانیم که این مساله با تزریق پول امکان پذیر نمی شود . طبری ادامه داد: به وجود آمدن قوانین و بسترهای حمایتی مانند فراهم شدن بستر اینترنتی پایدار و قابل اتکا درعرض و طول کشور منجر می شود تا سازمان های مشتری بتوانند با هزینه بسیار اندک از تولیدات شرکت های نرم افزاری استفاده کنند. این امر می تواند گام موثری در حمایت و ترغیب یک شرکت تولید کننده نرم افزار و یا سایر فعالین انفورماتیک باشد. به گفته طبری، بها دادن به فراهم کردن زیرساخت های قانونی در حوزه های مختلف از جمله موضوع حمایت از مالکیت معنوی یا همان کپی رایت که ایران هنوز به عضویت کنوانسیون بین المللی آن در نیامده است، به ویژه در صنعت نرم افزار موجب ارزش آفرینی در این حوزه می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :