آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81239
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1394 12:0
تعداد بازدید : 758

در تفاهم وزارت ارتباطات و یک شرکتی‌خارجی

قرارداد جابه جایی شماره میان اپراتورها امروز امضا می شود

معاون بررسی های فنی رگولاتوری گفت: تفاهم نامه ترابردپذیری اپراتورهای تلفن همراه انعقاد شده و انتظار می رود این پروژه در سه ماه نخست سال ۹۵ به مرحله بهره برداری برسد.

فناوران- صادق عباسی شاهکوه با بیان اینکه مرحله آزمایشی این پروژه تا پایان سال انجام و پس از تایید تمام جوانب، در سال آینده به صورت رسمی آغاز بکار می کند، گفت: RFP  این پروژه با کمک مشاور تهیه و پس از اعلام فراخوان، شرکتی داخلی به همراه شرکت خارجی که دارای تجربه و تخصص خوب در بیش از 14 کشور است، به عنوان پیمانکار انتخاب شد.
وی با بیان اینکه پیمانکار دارای همکار خارجی است، گفت: علاوه بر آن جهت نظارت در اجرای کار مشاور ناظر هم گرفتیم که یک شرکت ایرانی به همراه یک شرکت خارجی است و کار را شروع کرده اند.
شاهکوه از شروع کار پیمانکار از ابتدای مرداد خبر داد و گفت: هم اکنون مقدمات کار فراهم شده است و به زودی کار انجام می شود.
او با بیان اینکه بخشی از کار بر عهده اپراتورها است، گفت: هماهنگی های لازم صورت گرفته و به زودی تفاهمنامه ای در این خصوص با اپراتورها امضا که در آن نحوه زمانبندی کار جهت اجرای به موقع مشخص می شود.
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات، عمده کار را مربوط به اپراتورهای موبایل را شامل تغییرات در مراکز اصلی سه اپراتور دانست و گفت: کار متمرکز بوده و بخش اعظم آن نرم افزاری است که در یک مرحله انجام می شود.
وی در عین حال اجرای این پروژه را جزء تعهدات اپراتورها دانست و گفت: طبق اصلاحیه پروانه اپراتورها در زمینه ارایه مجوز نسل 3، اپراتورها موظف هستند این پروژه را اجرا کنند. اپراتورها که نقش کلیدی در اجرای پروژه دارند با همکاری خوب باعث موفقیت پروژه در زمان مناسب شوند.

  پایا پیمانکار ترابردپذیری
بر همین اساس خبرگزاری تسنیم نیز در خبری عنوان کرده است که قرار است این تفاهم نامه بین شرکت صنایع ارتباطی پایا با وزارت ارتباطات منعقد شود.
طرح ترابردپذیری شماره های تلفن که از سال پیش مطرح شده، طرحی است که به واسطه اجرای آن مشترکان موبایل می توانند با حفظ شماره، اپراتور ارایه دهنده خدمات خود را تغییر دهند؛ به عنوان مثال مشترکان ایرانسل با همان شماره خود می توانند به همراه اول ملحق شوند.
ترابردپذیری شماره های موبایل (Mobile Number Portability) علاوه بر حفظ شماره های موجود که سرمایه ای ملی است، شاخصی برای بهبود کیفیت ارتباطات نیز به حساب می آید. به این شکل که اگر فردی مشترک همراه اول و به دلایلی در محله سکونت خود آنتن دهی مناسب نداشته باشد، می تواند بدون تغییر شماره خود از خدمات و تعرفه های ایرانسل استفاده کند یا بالعکس.
وعده اجرای این طرح بدیع در ایران و البته کهنه در جهان، سال گذشته توسط وزارت ارتباطات داده و گفته شد که 18 ماه زمان برای پیاده سازی آن نیاز است.
وزیر ارتباطات که برای دریافت تضمین از اپراتورها برای مشارکت در این طرح، موافقت لازم را در ارتقای پروانه های همراه اول و ایرانسل به نسل های جدید ارتباطی از آنها گرفته بود، اکنون معتقد است که به دلیل کوتاهی برخی دوستانش اجرای این طرح به امسال نمی رسد.
براساس قوانینی که در ارتباط با این طرح وجود دارد، مشترکان موبایل با پرداخت هزینه های جابجایی بین دو
شبکه و تنها دوبار در سال می توانند از شبکه مورد نظر خود مهاجرت کنند. 
مشترکان سه ماه پس از فعال سازی سیم کارت می توانند این مهاجرت را انجام دهند و اپراتور پذیرا نیز می تواند به ازای هر درخواست ترابرد شماره از سوی مشترک و همچنین
پس از تکمیل عملیات ترابرد و برقراری خدمات، مبلغی را که از سوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعیین شده از مشترک دریافت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :