آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81245
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1394 12:17
تعداد بازدید : 732

دوئل بانک مرکزی و صرافان وارد مرحله جدید شد

راه‎اندازی سامانه اعلام نرخ ارز هنوز در ابهام است

به گفته حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی، از 29 مرداد ماه، یعنی از پنجشنبه گذشته، فعالیت صرافی‎هایی که برای انطباق با دستور العمل جدید بانک مرکزی اقدام نکردند، غیر قانونی است و معامله ارزی در این صرافی‎ها « قاچاق ارز» محسوب می‎شود.

فناوران-  در حالی روز چهارشنبه گذشته همزمان  با پایان مهلت یکساله شورای پول و اعتبار به صرافی‎ها برای انطباق با دستورالعمل جدید بانک مرکزی، تهرانفر با لحنی هشدار گونه فعالیت صرافی‎های قدیمی که هنوز اقدامی برای دریافت مجوز از بانک مرکزی انجام نداده‎اند را غیر قانونی خواند، که بر اساس آمارها تعداد زیادی از صرافی‎های قدیمی اقدامی در این خصوص انجام نداده‎اند.
آنها امیدوار بودند بانک مرکزی این بار هم به سیاق گذشته عقب نشینی تاکتیکی در مقابل صرافان و دلالان ارز انجام دهد و مهلت را تمدید کند. اما ظاهرا این بار بانک مرکزی شمشیر را از رو بسته است. همین مسئله هم باعث شده صرافان غیر مجاز به تکاپو بیفتند. 
بر این اساس در حال حاضر خبر می رسد تعداد درخواست‎ها در روز آخر به شدت افزایش یافته است.  از سوی دیگر هم صراف‎ها با بانک مرکزی جلسه مشترک برگزار کرده‎اند و بیم آن می رود با تشکیل این جلسه  و فشار صرافان بانک مرکزی باز هم عقب نشینی کند. 
 بعد از پایان مهلت صرافی ها برای انطباق با قوانین و دستورالعمل جدید بانک مرکزی  خبرها حاکی از آن است کانون صرفان عصر روز جمعه 30 مردادماه مجمع عمومی خود را با حضور معاون نظارتی بانک مرکزی تشکیل داده است.
بر اساس این گزارش پیش از این قرار بود مجمع عمومی کانون صرفان 16 مرداد ماه برگزار شود اما به دلیل به حدنصاب نرسیدن اعضا مجمع در تاریخ مذکور برگزار نشد. طبق گفته یکی از اعضا در
نوبت اول مجمع از بین حدود 625 نفر عضو تنها 172 نفر حضور پیدا کرده بودند.
در نهایت روز  جمعه مجمع کانون صرافان درحالی تشکیل جلسه داد که حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی از صراف ها خواست تا فعالیت خود را با دستور العمل بانک مرکزی تطبیق دهند.
اما این خواسته تهرانفر درحالی است که صراف ها خواهان تجدید نظر بانک مرکزی در دستورالعمل جدید فعالیت صرافی ها هستند و این خواسته خود را هم در جلسه با تهرانفر تکرار کرده‎اند.
هر چند مشخص نیست که بانک مرکزی به خواسته جدید صراف ها چه پاسخی خواهد داد ولی باید منتظر ماند و دید که با اتمام مهلت تعیین شده برای تطبیق صراف ها با قوانین بانک مرکزی، مقام ناظر چه برخوردی را با صراف هایی که اقدامی در این باره نکرده اند، انتخاب خواهد کرد؟
معاون نظارتی بانک مرکزی پیش از این تأکید کرده بود: براساس قانون، فعالیت صرافان بدون مجوز مشمول ضوابط قانون مبارزه با قاچاق ارز می شود و پس از اتمام این دوره (28 مرداد) خرید و فروش ارز توسط این صرافی ها، کار غیرقانونی آشکار است.
وی با بیان پایان مهلت صرافی ها برای دریافت مجوز از بانک مرکزی این را هم گفته که بانک مرکزی پس از پایان این مهلت با صرافی های غیرمجاز برخورد خواهد کرد ضمن آنکه این مهلت به هیچ عنوان ازسوی بانک مرکزی تمدید نمی شود.
سال گذشته پس از انتقاد صرافان، با وساطت معاون اول رییس جمهور، دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها مصوب مرداد ماه سال 1392 که در یکی از پر چالش ترین بندهای آن صرافان نوع یک را به افزایش سرمایه از حدود 100 میلیون به چهار میلیارد تومان و نوع دو را از حدود یک تا دو میلیارد به 20 میلیارد تومان موظف می کرد، مورد بازنگری قرار گرفت.
برهمین اساس، شورای پول و اعتبار در اواخر مرداد ماه 1393 دستورالعمل مذکور را تغییر داد و شرایط جدیدی تعریف و مهلت را تا 28 مرداد ماه امسال تعیین کرد. مصوبه ای که بر اساس آن تقسیم بندی صرافی ها به نوع اول و دوم حذف و میزان سرمایه برای کلان شهرها چهار میلیارد و برای سایر شهرها دومیلیارد تومان تعیین شد.
 اما وجود این تغییرات در پایان مهلت یک ساله هم باز تعداد زیادی از صرافان برای انطابق فعالیت‎های خود با این دستورالعمل جدید اقدام نکردند. 
صرافان و خصوصا دلالان ارز در دو سال گذشته کارشکنی‎هایی در اجرایی شدن تصمیمات بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز انجام داده‎اند که از جمله آن به تعویق افتادن راه‎اندازی سامانه اعلام نرخ ارز است. به اعتقاد کارشناسان بانک مرکزی در مقطع فعلی باید با قاطعیت مقابل کارشکنی‎های برخی صرافان و همچنین دلالان بازار ایستادگی کند.  یکی از سیاست‎های بانک مرکزی حرکت در جهت تک نرخی کردن ارز است. برای تحقق این هدف باید فعالیت‎های فعالان بازار ارز در چهارچوب قانون قرار بگیرد. یکی از الزامات هم از نظر کارشناسان راه‎اندازی سامانه جامع اعلام نرخ است. باید دید با اقدام جدید بانک مرکزی زمینه راه اندازی کامل این سامانه فراهم می‎شود؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :